Drużyna z okręgu Rybnik na MŚ w Karpaczu / Archiwum
Drużyna z okręgu Rybnik na MŚ w Karpaczu / Archiwum

 

 


W piątek w Asuncion, stolicy Paragwaju, zaczęły się 19. mistrzostwa świata w skacie. Z Polski pojechało na nie  tylko 11 graczy, jako że wyprawa do Ameryki Południowej jest kosztowna. W delegacji nie ma nikogo z naszego regionu, ale jest okazja, aby zapoznać się z historią rywalizacji na najwyższym szczeblu w kontekście uczestnictwa rodaków.
– Światowa Organizacja Skata (International Skat Players Association) istnieje od 1978 roku, Polska startuje w międzynarodowych rozgrywkach od 2001 roku. Zasada jest taka, że w lata parzyste odbywają się mistrzostwa świata, a w lata nieparzyste mistrzostwa Europy – objaśnia Stanisław Kałuża, prezes okręgu Rybnik PZSkat. W roku przystąpienia Polski do ISPA była akurat kolej na mistrzostwa Europy (już 12. z rzędu), które odbyły się w Balatonie na Węgrzech. Uczestniczyła w niej 12-osobowa reprezentacja Polski, która wywalczyła brązowy medal.
Jeśli chodzi o lata 2002 i 2003, nie mieliśmy wglądu do dokumentacji. W 2004 roku pasjonaci skata zmagali się w Chile na 14. MŚ. Z naszego kraju było tam 10 graczy, którzy wywalczyli brąz. Rok 2005 to 14. mistrzostwa Europy, które rozegrano w Wiśle w hotelu Gołębiewski, gdzie zjechało 630 zawodników, w tym 204 z Polski i około 30 z naszego regionu. Okręg Rybnik reprezentował Tomasz Szymała (Wisus Żory). Polska drużynowo była trzecia, indywidualnie po mistrzostwo Starego Kontynentu sięgnął Sebastian Grzyb z Katowic.
A.D. 2006 odbyły się 15. MŚ na Wyspach Bahama. Uczestniczyło w nich 315 skaciorzy, w tym 13 naszych rodaków. Nie zdobyli żadnego trofeum. Rok 2007 to 15. mistrzostwa Europy w Kircheim w Niemczech. Startowało 638 zawodników, w tym 81 Polaków (nikogo z naszego regionu), którzy zajęli czwarte miejsce. W roku 2008 odbyły się 16. MŚ w Hiszpanii. Było 544 miłośników skata, w tym 96 z Polski. Nasz region reprezentował Zbigniew Kosiec (wtedy Energetyk, obecnie DK Chwałowice – NSZZ Solidarność). Polska zdobyła brąz. Indywidualnie mistrzem świata został Adam Kołodziejczyk (OSP Lędziny).
W 2009 roku skaciorze spotkali się na 16. mistrzostwach Europy w austriackim Grazu. Grało 407 osób, w tym 59 z Polski i około 20 z naszego regionu. Polacy wywalczyli brąz. Rok 2010 to 17. MŚ w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki. W rozgrywkach uczestniczyło 189 osób, w tym około 20 z Polski. Nasi zdobyli srebro. W roku 2011 odbyły się 18. mistrzostwa Europy. Gospodarzem była Francja. O laury walczyło 423 graczy, w tym 73 z Polski. Polska zdobyła srebro.
Rok 2012 to pamiętne 18. MŚ w Karpaczu, też w hotelu Gołębiewski. Stawiło się 749 graczy, w tym aż 340 z Polski. Liczna była także ekipa z naszego regionu. Z okręgu Rybnik byli w niej panowie na zdjęciu. Polska zdobyła srebro. Indywidualnie ogromny sukces odniósł Łukasz Wojaczek (LKS Lyski), który został mistrzem świata juniorów. Miał wtedy 15 lat! Wreszcie rok 2013, kiedy to w Belgii odbyły się 18. mistrzostwa Europy. Uczestniczyło w nich 350 zawodników, w tym 56 z Polski. Biało-czerwoni drużynowo zdobyli piąte miejsce.

Więcej w kąciku skatowym w aktualnym wydaniu "Nowin".

 

Polska reprezentacja na MŚ w Paragwaju
Arkadiusz Konowalski, Andrzej Motyl, Piotr Czypionka i Jakub Szeliga (Amicus KWK Staszic Katowice), Józef Myrczik (Szombierki Bytom), Andrzej Szober (Grin Siemianowice), Jan Nowak (Wiktoria Tranzyt Chróścice), Andrzej Czernikarz (Sakop 4 Asy Bytom), Dariusz Orel (Bombajka Klimzowiec Chorzów), Henryk Brzoska (Chemik Siemianowice), Bartłomiej Broda (Miś Mysłowice).


 

Komentarze

Dodaj komentarz