Odroczenie płatności składek

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 


Mam problemy finansowe w firmie. Księgowa, która prowadzi mi dokumentację, wspomniała, że w ZUS można starać się o odroczenie terminu płatności składek. Czy to prawda?
Tak. To jedna z prawnych form pomocy w spłacie należnych składek, jakich udziela ZUS na wniosek płatnika. Polega to na możliwości uregulowania składek w dłuższym czasie, ustalonym z ZUS, bez konsekwencji przymusowego ich dochodzenia w trybie egzekucji. Oznacza to, że nie będzie żadnych działań zmierzających do przymusowego wyegzekwowania należności, których termin zapłaty został odroczony. W stosunku do owych należności nie nalicza się odsetek za zwłokę, natomiast w zamian pobiera się opłatę prolongacyjną. Nalicza się ją od następnego dnia po ustawowym dniu wymagalności składki do dnia odroczenia włącznie, w wysokości 50 proc. stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy.
O odroczenie terminu płatności składek może ubiegać się każdy płatnik aktualnie zobowiązany do ich opłacania, który ma chwilowe problemy uniemożliwiające pozyskanie środków na uregulowanie należności w ustawowym terminie. Wniosek o przyznanie tej swoistej ulgi musi być wyczerpująco, a nie ogólnikowo, umotywowany i wskazywać, że zastosowanie ulgi jest uzasadnione szczególnymi okolicznościami. Należy zaznaczyć, że z uwagi na publicznoprawny charakter należności odroczenie terminu zapłaty składki jest rozwiązaniem o charakterze wyjątkowym, bowiem zasadą jest terminowe opłacanie należnych składek.
Składając wniosek o odroczenie, należy pamiętać, że:
- może ono dotyczyć jedynie składek bieżących lub przyszłych, których ustawowy termin płatności nie upłynął (dlatego wniosek o odroczenie należy złożyć najpóźniej przed upływem terminu płatności danej składki),
- może ono dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne (z wyłączeniem kwot odpowiadających wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne za zatrudnionych pracowników lub innych ubezpieczonych niebędących płatnikami składek na własne ubezpieczenia, np. zleceniobiorców, nakładców); Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
Fundusz Emerytur Pomostowych.
W przypadku płatników opłacających składkę wyłącznie na własne ubezpieczenia odroczenie może objąć pełną kwotę bieżących składek, w tym składek na ubezpieczenie zdrowotne.
 Podstawowym dokumentem niezbędnym do rozpatrzenia sprawy jest wniosek płatnika, w którym oprócz szczegółowego uzasadnienia wnioskowanej ulgi należy określić proponowany termin zapłaty. Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające zasadność udzielenia ulgi oraz  dokumenty obrazujące kondycję finansową i możliwości płatnicze.
Dokumenty powinny być oryginałami lub posiadać urzędowe poświadczenie za zgodność z oryginałem. Poświadczenia takiego może również dokonać pracownik ZUS. Pamiętać należy o tym, że złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składki nie gwarantuje udzielenia ulgi. W sytuacji odmowy płatnik zobowiązany jest do uregulowania składek wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie. 
 
Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz