Zmiana czasu a czas pracy

 

Na pytania Czytelników odpowiada Michał Podsiedlik, prawnik z Okręgowego Inspektoratu pracy w Katowicach.

 



Jestem zatrudniony w firmie, w której praca odbywa się w systemie zmianowym (6 – 14, 14 – 22 i 22 – 6). W grafiku mam ustaloną pracę w nocy z sobotę na niedzielę (25 na 26 października), gdy nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Jak powinien postąpić w takiej sytuacji mój pracodawca? Czy będą to nadgodziny?
 
Wynagrodzenie przysługuje za pracę faktycznie wykonaną. W opisanej sytuacji (noc z 25 na 26 października br.) pracownik przepracuje więc nie 8, lecz 9 godzin (zegarki cofane są bowiem o godzinę z 3 na 2). W efekcie będzie to równoznaczne z pracą w godzinach nadliczbowych, którą pracodawca ma obowiązek zrekompensować w odpowiedni sposób.
W podanym przykładzie będzie to jedna z dwóch opcji. Pierwsza z nich to dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent (godziny nadliczbowe przypadające w porze nocnej), oczywiście przy założeniu, że pora nocna została w firmie ustalona pomiędzy godzinami 22 a 6. Drugim sposobem rekompensaty (zamiast dodatku w wysokości 100 procent) jest udzielenie pracownikowi czasu wolnego. Na wniosek pracownika będzie to czas wolny w identycznej wysokości (czyli jedna godzina), a na wniosek pracodawcy – w wymiarze o połowę wyższym (czyli 1,5 godziny).
Warto pamiętać, że z tytułu pracy w porze nocnej pracownikowi przysługuje ponadto stosowny dodatek pieniężny (niezależnie od tego, czy jest to praca w godzinach nadliczbowych, czy też nie). W październiku br. wynosi on 1,83 zł za każdą godzinę pracy w nocy. Pracownik będzie miał więc prawo do: normalnego wynagrodzenia za 9 godzin pracy, dodatku do wynagrodzenia za pracę wykonywaną przez 9 godzin pracy w porze nocnej (9 razy 1,83 zł) oraz rekompensaty z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych (czas wolny bądź dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent).
Należy podkreślić, że niektóre grupy pracowników nie mogą być zatrudniane w godzinach nadliczbowych lub porze nocnej, np. młodociani, kobiety w ciąży, osoby niepełnosprawne (wyjątek: pilnowanie bądź zgoda lekarza), rodzic opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie czwartego roku życia (wyjątek: zgoda pracownika)

Podstawa prawna:
art. 80, 151, 151 (1), 151 (2), 151 (8), 178, 203 Kodeksu pracy.
 
Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz