Polityka książąt śląskich wg Ciurloka

 

Lada dzień ma się ukazać książka Jerzego Ciurloka "Ich książęce wysokości. Część górnośląska".


I nie obchodzi mnie, czy to moje spojrzenie jest komuś w smak, czy nie – pisze Jerzy Ciurlok o swoim spojrzeniu na historię Górnego Śląska. 

 

Publikacja prezentuje sylwetki książąt władających Górnym Śląskiem od średniowiecza aż po czasy nowożytne - przedstawia dzieje śląskich Piastów, Przemyślidów i władających księstwem nyskim wrocławskich biskupów. Jest zarazem kolejną pozycją serii wydawniczej Canon Silesiae – Ślōnskŏ Bibliŏtyka.


"Książka ta powstała z mojej ogromnej miłości do śląskiej ziemi i jej historii. Powstała z chęci przybliżenia pewnej części dziejów Śląska, bowiem ich znajomość dana jest nielicznym. Na ogół o Śląsku jeśli się w ogóle pisało, to zawsze z jakiegoś nieśląskiego punktu widzenia. Metropolie władające Śląskiem widziały go i widzą w kontekście własnego interesu, którego zbieżność z interesem Śląska i jego mieszkańców jest niekonieczna. Tak było w dawnych wiekach, kiedy śląscy książęta prowadzili samodzielną politykę nie będącą zawisłą od nikogo, nie lękając się konfliktu nawet z papieżem. I nieco później, kiedy czeskie stany chciały ograniczenia śląskiej niezależności, nieporównywalnej z żadną inną krainą królestwa, którego Śląsk też był częścią, lecz Śląsk ją utrzymał, a na jej straży stało powołane w 1402 roku zgromadzenie stanowe, czyli pierwszy śląski sejm. Tak było wówczas, gdy Fryderyk Wielki po włączeniu Śląska do Prus swobody te ograniczał. I w okresie międzywojennym, gdy Górny Śląsk miał swoją autonomię, i w 1945 roku, kiedy bezprawnie ją zlikwidowano. Tak jest też na początku drugiego tysiąclecia śląskich dziejów, gdy mieszkańcom tej ziemi odmawia się uznania ich tożsamości narodowościowej i kulturowej" – to fragment wprowadzenia do książki Jerzego Ciurloka. 

 


Autor podkreśla, ze jego widzenie Śląska wynika z faktu, iż sam jest Ślązakiem i z tego też punktu patrzy na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość tej ziemi. – "I nie obchodzi mnie, czy to moje spojrzenie jest komuś w smak, czy nie. I czy współgra z innymi niż śląskie interesami, tak jak ja je widzę i rozumiem, czy jest z nimi w konflikcie" – dodaje autor.


W książce na pierwszym miejscu stoi nie racja stanu czy tradycja historyczna tego czy innego państwa, lecz sam Górny Śląsk, jego burzliwe dzieje oraz dobrzy gospodarze władający na przemian z książętami nieudolnymi, nieszczęsnymi lub takimi, którzy niczym szczególnym się nie odznaczyli – bez względu na to, czy byli to Czesi, Niemcy, Polacy, czy inni.
Słowo wstępne napisał dr Leszek Jodliński, były dyrektor Muzeum Śląskiego, a obecnie kierownik działu komunikacji i marketingu w Śląskim Muzeum Ziemskim w Opawie.
 
 

 

8

Komentarze

  • Elisabeth Stanik z Rybnika 17 października 2014 21:32Du schreibst /piszesz/ pol na-pol -bo zeby Cie zrozumiec/Verstehen/to trze godac po polsku,slasku i niemiecku.Bleibe bei schlesisch/zostan przy slaskiej mowie/chociaz tam duzo germanizmow,to Cie Slonzoki am besten/najlepie/bydom rozumiec-mit dem besten Grüssen-z najlepszymi pozdrowieniami
  • Stanik z Rybnika Do Elisabeth 12 października 2014 20:17Hast du recht Erbe=odarowana Osoba....Ich kan Oderschlesisch sprechen nur :Wo hast du das geerb=gdzie " DOSTALES"to kupic.Elisabet ich lerne gerne und ich nyme dajn forschlag (empfelung) danke. Ich freu mich das du kan Oberschlesisches sprache wei das ist schon seltencheit.!, Grusse łod rychtyk Ślonsoka.
  • Stanik z Rybnika Do Elisabeth 12 października 2014 11:02Elisabetko ni poradza ci pedziec kaj poradzisz lonaki buch erbnac , jino wijym lon nima fertik , jie we druku. Kej wolisz zebesztelowac lonaki buch to jino we "Nowinach-Redakcyji" abo we " Silesia 24 h Gaseta Śląska" jino jak ci dranguje to dyrekt u Ciurloka . pl-pl.facebook.com/jurek.Ciurlok, bezmala te piyrsze szynkuje gratis, musisz gibko zabesztelowac.
  • Elisabeth jeszcze roz jo Elisabeth.... 11 października 2014 22:49Erbe- spadek,erben-otrzymac w spadku,Buch-ksiazka,Witz/wic/kawal,roznica -erbnyc-cos dostac za darmo,prezentem,-kupic-kaufen.Stanik-meine Empfelung-moje polecenie -naucz sie po slasku!
  • Elisabeth Stanik z rybnika 11 października 2014 21:31Ty sie tu nie wymondzrzej erbyntymi wicami yno mi powiedz,kandy ta ksionszka idzie kupic-a jak nic nie potrafisz to siedz cicho.
  • Stanik z rybnika Ejizabetko 11 października 2014 09:06Kaj i kandy pradza łonaki buch erbnąć/gdzie i kiedy potrafię ta książkę kupić.
  • Stanik z rybnika Ejizabetko 10 października 2014 23:00Kaj i kandy pradza łonaki buch erbnąć/gdzie i kiedy potrafię ta książkę kupić.
  • Elisabeth polityka.. 10 października 2014 19:55kandy i kiedy idzia ta ksiazka kupic?/gdzie i kiedy mozna ta ksiazke kupic?

Dodaj komentarz