Zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki

 

Osoby zaangażowane w akcję Szlachetna Paczka sprawiają, że święta w wielu domach są radosne. Obecnie trwa jeszcze nabór wolontariuszy do tegorocznej edycji. To już ostatni dzwonek, żeby się zgłosić.


Tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki będzie już 15. z rzędu. Mała inicjatywa krakowskiego duszpasterstwa akademickiego przekształciła się w ogólnopolską akcję, w której uczestniczą tysiące osób. Tylko w ubiegłym roku pomoc otrzymało ponad 17 tys. rodzin. Szlachetna Paczka to inicjatywa połączenia potrzebujących, zarówno rodzin, jak i osób samotnych, z tymi, którzy mogą udzielić wsparcia. Całą akcję przeprowadzają wolontariusze. – W każdym mieście, w którym działa szlachetna Paczka, akcję koordynuje lider. Do jego zadań należy rekrutacja wolontariuszy i zebranie historii rodzin, które potrzebują wsparcia. Kontakt do tych rodzin najczęściej otrzymujemy z parafii, OPS, świetlic środowiskowych, fundacji, a czasem od postronnych osób. Żadna rodzina po wsparcie nie może zgłosić się sama. Szukamy ludzi, którzy wstydzą się prosić, którzy nie utrzymują się z pomocy – tłumaczy Diana Świst, liderka Szlachetnej Paczki z Jastrzębia.
W naszym rejonie akcja działa w Rybniku, Rydułtowach, Czerwionce-Leszczynach, Żorach, Jastrzębiu, Wodzisławiu i Raciborzu. W każdym z tych miast ciągle poszukiwani są wolontariusze. – Do zadań wolontariusza należy spotkanie się z konkretną rodziną i diagnoza jej sytuacji. Dzięki temu wiedzą, czy pomoc może być impulsem do zmiany. Każdy wolontariusz dostaje pod opiekę trzy rodziny, które musi odwiedzić. Ze względów bezpieczeństwa wolontariusze chodzą jednak parami, przez co każdy odwiedza sześć domów. Rodziny, które zostaną włączone do projektu, wolontariusz musi wpisać do systemu, sporządzając krótki, anonimowy opis sytuacji – mówi Diana Świst. 22 listopada nastąpi otwarcie internetowej bazy rodzin. Potencjalni darczyńcy wybierają z niej rodzinę, której chcą pomóc. Darczyńcą może być zarówno pojedyncza osoba, rodzina, grupa osób, np. zakład pracy, szkoła, duża grupa znajomych.
– W następnym etapie wolontariusz staje się pośrednikiem między darczyńcą i wybraną rodziną. Często darczyńcy niezbędne są wskazówki np. dotyczące rozmiaru potrzebnych butów. Następnie przyjmujemy gotowe paczki w magazynie. W dzień finału natomiast wolontariusze rozwożą dary do rodzin. Jeżeli obdarowana rodzina wyrazi zgodę, darczyńca może dostarczyć jej paczki z wolontariuszami – tłumaczy Diana Świst. Pierwszy krok w kierunku zostania wolontariuszem należy wykonać odwiedzając stronę superw.pl. Tam trzeba wypełnić formularz rekrutacyjny, po którym z daną osobą skontaktuje się lider konkretnego miasta. Wolontariuszem może zostać tylko osoba pełnoletnia. - Udział w Szlachetnej Paczce to naprawdę dużo pracy, w dodatku czasochłonnej i odpowiedzialnej. Są terminy, których nie można zawalić. Każdy wolontariusz przechodzi także dwa szkolenia. Jest to duże wyzwanie, ale i ogromna satysfakcja. Nie da się opisać tego, co się czuje, kiedy zawozi się paczkę do rodziny. Często towarzyszy temu ogromna radość, a nierzadko także i łzy. Praca wolontariusza to także rozwój osobisty, przekraczanie siebie dla innych. Przechodzi się szkolenia, kontaktuje z wieloma instytucjami i rozmawia z różnymi ludźmi – mówi Diana Świst.

Komentarze

Dodaj komentarz