Choroba przed emeryturą

 

Na pytania Czytelników odpowiada Michał Podsiedlik, prawnik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.


Czy to prawda, że pracodawca musi mnie zwolnić w trakcie świadczenia rehabilitacyjnego? Czy będąc na świadczeniu rehabilitacyjnym, podlegam ochronie przedemerytalnej? Pracuję w tej firmie ponad 20 lat i został mi niespełna rok do emerytury.
 
Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia w wyniku długotrwałej nieobecności spowodowanej chorobą. Taka możliwość pojawia się dopiero po wyczerpaniu okresu zasiłkowego (co do zasady 182 dni) oraz co najmniej 3 miesiącach pobierania przez pracownika świadczenia rehabilitacyjnego (czyli w sumie po 9 miesiącach nieobecności z tytułu choroby). Rozwiązanie umowy w tym trybie jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem pracodawcy. W opisanej sytuacji nie wiadomo, jak długo Czytelniczka pobiera świadczenie rehabilitacyjne. Możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę pojawi się po 3 miesiącach przebywania na takim świadczeniu. Jednakże o ewentualnym zakończeniu zatrudnienia decyduje wyłącznie pracodawca, który może (ale nie musi) skorzystać z takiej opcji. Co istotne, tzw. ochrona przedemerytalna dotyczy wyłącznie wypowiedzenia umowy o pracę, a nie rozwiązania stosunku pracy w inny sposób (np. porozumienie stron, rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika bądź w wyniku jego długotrwałej nieobecności spowodowanej chorobą).
Oznacza to, że takie rozwiązanie umowy może być zastosowane również wobec osoby w wieku przedemerytalnym. Warto tu wyjaśnić, kto podlega ochronie przedemerytalnej. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (nie dotyczy to pracownika, który uzyskał prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy). Powyższy zakaz odnosi się także do wypowiadania warunków pracy i płacy. Wyjątkowo pracownikowi w tzw. ochronie przedemerytalnej można wypowiedzieć warunki umowy, jeżeli stało się to konieczne ze względu na:
1/ wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczące ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej grupy, do której pracownik należy, lub
2/ stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratą uprawnień koniecznych do jej wykonywania.
Powyższa ochrona dotyczy zarówno pracowników osiągających normalny, jak i wcześniejszy wiek emerytalny. Powyższe regulacje dotyczą jedynie zakazu wypowiadania umowy o pracę. Nie zabraniają natomiast rozwiązania z tymi pracownikami umowy o pracę lub zmiany jej warunków w inny sposób (np. za porozumieniem stron lub bez wypowiedzenia).
 
 Podstawa prawna:
art. 39 i 53 Kodeksu pracy.

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz