Przeliczamy emeryturę

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.


W listopadzie minie sześć lat, jak przeszedłem na emeryturę, którą wyliczono mi na podstawie danych z dziesięciu kolejnych lat pracy (1988-1997). W moich dokumentach brakuje danych o wysokości poborów, jakie miałem w latach 1971-1975. Czy to w jakikolwiek sposób rzutuje na moje świadczenie i jego wysokość? Czy mógłbym wystąpić do ZUS z wnioskiem o ponowne przeliczenie emerytury?
Podstawę wymiaru emerytury stanowi przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę. Na wniosek ubezpieczonego podstawę wymiaru emerytury może stanowić przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenie emerytalne i rentowe w okresie 20 lat kalendarzowych przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku, wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu.
W świetle tych przepisów może pan złożyć w organie rentowym wniosek o ustalenie podstawy wymiaru emerytury z 20 najkorzystniejszych lat wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu. Warunkiem dokonania tego przeliczenia jest udowodnienie podleganiu ubezpieczeniu na przestrzeni co najmniej 20 lat kalendarzowych. Do ustalenia podstawy wymiaru uwzględnia się wysokość wynagrodzenia udowodnioną przez zainteresowanego lub kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w okresie pozostawania w stosunku pracy, jeśli wnioskodawca nie może udowodnić wysokości osiąganego wynagrodzenia. Należy dodać, że jeżeli na nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru będzie korzystniejszy od dotychczasowego – wysokość emerytury zostanie ustalona na nowo.

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz