Alkohol w pracy

 

Na pytania Czytelników odpowiada Michał Podsiedlik, prawnik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

Nasz pracownik przyszedł do pracy nietrzeźwy. Kiedy chcieliśmy go przebadać alkomatem – odmówił. Czy pracodawca może badać trzeźwość pracownika? Jak można pracownika ukarać za takie zachowanie? Czy są tu jakieś procedury, których należy przestrzegać?
 
Na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Trzeba zaznaczyć, że do wyłącznej kompetencji pracodawcy należy decyzja odnośnie tego czy (a jeżeli tak, to w jaki sposób) ukarać pracownika, który stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem innych środków odurzających (ewentualnie w razie spożywania alkoholu bądź używania takich substancji w trakcie pracy).
Taka sytuacja może skutkować zastosowaniem wobec pracownika odpowiedzialności porządkowej (np. kara pieniężna), jak również stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę (za wypowiedzeniem, a nawet bez wypowiedzenia w trybie natychmiastowym, gdyż takie zachowanie stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych). Trzeba zaznaczyć, że ukaranie pracownika może nastąpić tylko w ściśle określonych terminach. Kara porządkowa nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może natomiast nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Warto podkreślić, że sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników jest zabronione. Co więcej, nie wolno także wnosić napojów alkoholowych na teren zakładów pracy.
Należy podkreślić, że kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy. Co istotne, na żądanie kierownika zakładu pracy, osoby przez niego upoważnionej, a także na żądanie pracownika badanie stanu trzeźwości przeprowadza uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego. Zabiegu pobrania krwi dokonuje fachowy pracownik służby zdrowia.
Podstawa prawna:
art. 52, 94 i 109 Kodeksu pracy,
art. 14, 16 i 17 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 1356 z późniejszymi zmianami).
 
Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz