Nowy wiek emerytalny

 

Na pytanie Czytelników odpowiada Michał Podsiedlik, prawnik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

Mam pytanie odnośnie ochrony przedemerytalnej. Jestem zatrudniona na cały etat na podstawie umowy na czas nieokreślony. Kiedy nabędę prawo do emerytury? Czy pracodawca może mnie zwolnić? Urodziłam się 12 lutego 1956 roku.
 
W przypadku kobiet z rocznika 1956 urodzonych między 1 stycznia a 31 marca nowy wiek emerytalny wyniesie 61 lat i 1 miesiąc. Co istotne, w chwili wejścia w życie nowych przepisów emerytalnych (1 stycznia 2013) kobieta, o której mowa, korzystała z ochrony przedemerytalnej na starych zasadach (miała ukończone 56 lat). W efekcie jej okres ochronny wynosi nie cztery lata, lecz aż pięć lat i jeden miesiąc. Warto podkreślić, że w przypadku zastosowania przez firmę zwolnień grupowych, pracodawca wobec pracownika w okresie ochronnym może zastosować jedynie wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy i płacy.
Należy dodać, że jeżeli wypowiedzenie warunków pracy i płacy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi takiemu przysługuje, do końca okresu, w którym korzystałby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, stosowny dodatek wyrównawczy. Pracodawca nie może natomiast wręczyć mu zwykłego (definitywnego) wypowiedzenia umowy o pracę, gdyż byłoby to naruszenie przepisów prawa pracy. Pracownik ma wówczas prawo w terminie siedmiu dni od chwili otrzymania takiego pisma odwołać się do sądu pracy i domagać się przywrócenia do pracy albo odszkodowania pieniężnego. Wypowiedzenie definitywne mogłoby mieć miejsce jedynie w razie ogłoszenia upadłości bądź likwidacji pracodawcy.
Co istotne, każdemu pracownikowi (bez względu na płeć, wiek itd.), w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, można powierzyć inną pracę niż określona w umowie o pracę, na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom takiej osoby. Warto dodać, że w przypadku mężczyzn z rocznika 1956 nowy wiek emerytalny wyniesie 67 lat. Jako że w dniu wejścia w życie nowych przepisów emerytalnych (1 stycznia 2013 r.) mężczyzna, o którym mowa, nie był w okresie ochronnym, to w efekcie ochrona przedemerytalna zacznie obowiązywać cztery lata przed osiągnięciem nowego wieku emerytalnego. W tym przypadku oznacza to, że ochrona ta zacznie się w momencie osiągnięcia 63 lat (czyli 26 stycznia 2019) i skończy się w chwili uzyskania nowego wieku emerytalnego (67 lat, czyli 26 stycznia 2023).
Podstawa prawna:
art. 39, 42, 45 i 264 Kodeksu pracy,
art. 18 ustawy z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach
z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 637),
art. 5 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania
z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U.
Nr 90, poz. 844 z późniejszymi zmianami).
 
Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz