Ewa Swoboda ze swoją trenerką Ewą Krupą. / Iwona Krupa/Facebook

Dziś w nocy czasu polskiego 16-letnia sprinterka Uczniowskiego Klubu Sportowego „Czwórka” Żory wywalczyła piąte miejsce w biegu na 100 metrów na mistrzostwach świata w Stanach Zjednoczonych. W biegu eliminacyjnym wyrównała liczący... 50 lat rekord Polski.

O tym, że w Żorach urodziła się sprinterka na miarę Ireny Szewińskiej, fachowcy mówią od dawna. Dziś w nocy czasu polskiego Ewa Swoboda wywalczyła piąte miejsce w biegu na 100 metrów na mistrzostwach świata juniorów w Eugene (USA). Zawodniczka Uczniowskiego Klubu Sportowego „Czwórka” pokonała setkę w czasie 11,59 sekundy i dodajmy, że w finale była jedyną białą konkurującą z siedmioma ciemnoskórymi sprinterkami. Wcześniej w biegu eliminacyjnym wynikiem 11,42 sekundy wyrównała fenomenalny 50-letni rekord Polski juniorek Ewy Kłobukowskiej. W swoim półfinałowym biegu (jednym z trzech) podopieczna trenerki Iwony Krupy finiszowała na drugim miejscu, tuż za Amerykanką Kaylin Whitney, która zdobyła w Eugene brązowy medal. Warto wiedzieć, iż Ewa Swoboda jest młodsza o 1-1,5 roku od swych rywalek, pojutrze kończy dopiero 17 lat. Jeszcze dziś wieczorem żorzanka pobiegnie w eliminacjach na 200 metrów oraz w sztafecie 4 x 100metrów. Mistrzostwa kończą się w sobotę.