O. Jan Kot / www.oblaci.pl
O. Jan Kot / www.oblaci.pl

52-letni ojciec Jan Kot, oblata Maryi Niepokalanej, związany z Rybnikiem, został ordynariuszem diecezji Zé Doca w północno-zachodniej części Brazylii. Polski duchowny od 20 lat pracuje w Brazylii i dotychczas był proboszczem w Campo Alegre do Fidalgo w ubogim stanie Piaui na zachodzie kraju.
Ojciec Jan Kot OMI urodził się w 1962 r. w Makowie Podhalańskim (archidiecezja krakowska). Ukończył technikum budowlane w Rybniku, gdzie się wychował. W 1985 roku wstąpił do nowicjatu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Kodniu nad Bugiem, gdzie 8 września 1986 roku złożył pierwsze śluby zakonne. Studia seminaryjne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze (Wielkopolska), gdzie 15 VI 1991 roku został wyświęcony na diakona i 20 VI 1992 na prezbitera. Po dwuletniej wikariuszowskiej praktyce duszpasterskiej w Siedlcach w 1994 roku wyjechał na misje do Brazylii.
W latach 1995–2000 pracował w Jussarval, następnie w Vitória di Santo Antão, a od 2005 był proboszczem parafii Najświętszego Serca Maryi w Campo Alegre do Fidalgo w diecezji São Raimundo Nonato. Tam podjął studia specjalistyczne z zakresu historii Kościoła. Zaangażowany był w pracę z młodzieżą oraz w posługę na rzecz ubogich z faweli. W ostatnim czasie był wikariuszem Prowincji Brazylijskiej Zgromadzenia i był współorganizatorem oblackiej części Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Współpracował z oblackim pismem „Misyjne Drogi”.
Diecezja Zé Doca powstała 13 października 1983 roku pod nazwą Cândido Mendes. Wcześniej, od 16 października 1961, miała rangę prefektury apostolskiej o tej samej nazwie. Obecny tytuł nosi od 5 lipca 1991 roku. Wchodzi w skład metropolii São Luis do Maranhão na północy Brazylii. Zajmuje powierzchnię nieco ponad 35,1 tys. km2 i jest zamieszkana przez przeszło 330 tys. osób, z których ponad 300 tys. stanowią katolicy. Na jej terenie działa 20 parafii, obsługiwanych przez 25 księży diecezjalnych i zakonnych oraz ponad 20 sióstr zakonnych.
Ojciec biskup Jan Kot OMI jest piątym biskupem wywodzącym się z Polskiej Prowincji Zgromadzenia, a pierwszym oblackim biskupem w Brazylii. Pozostali to Eugeniusz Juretzko OMI (Kamerun), Jacek Pyl OMI (Krym – Ukraina/Rosja), Radosław Zmitrowicz OMI (Ukraina) i Wiesław Krótki OMI (Kanada Północna – Eskimosi).
Źródło: www.oblaci.pl

Komentarze

Dodaj komentarz