Jeszcze o abolicji

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 
Witam, dziękuję za poprzednią odpowiedź. Teraz mam jeszcze jedno pytanie: chciałabym się dowiedzieć, czy jeszcze można skorzystać z abolicji składkowej. Niedawno wróciłam do Polski z zagranicy, a w latach 2002-2005 prowadziłam jednoosobową firmę, w tym okresie na kilka miesięcy zawiesiłam jej działalność i nie opłacałam składek za siebie. Czy mogę jeszcze skorzystać z abolicji? Jeśli tak, to co mam zrobić i jakie dokumenty dostarczyć?
B.Ch.

Tak, może pani jeszcze złożyć wniosek o abolicję. Ostateczny termin na złożenie wniosku to 15 stycznia 2015 roku. Ustawa abolicyjna zezwala przedsiębiorcom na umorzenie długu wobec ZUS. Skorzystać z niej mogą ci, którzy od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 roku podlegali obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Umorzeniu podlegają nieopłacone w tym okresie składki na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz – za okres, za który dług na ubezpieczenie społeczne zostanie umorzony – również składki na ubezpieczenie zdrowotne i na Fundusz Pracy. Ponadto można umorzyć odsetki za zwłokę, opłatę prolongacyjną, opłatę dodatkową, koszty upomnienia oraz koszty egzekucyjne, ale tylko należne od umorzonych składek.
Aby skorzystać z ustawy abolicyjnej, należy złożyć stosowny wniosek w ZUS. Gdyby pojawiły się jakieś problemy w wypełnieniu wniosku, pracownicy sali obsługi klienta w ZUS pomogą w uzupełnieniu formularzu i wyjaśnieniu wątpliwości. Należy pamiętać, że aby otrzymać umorzenie, nie można mieć innych nieuregulowanych zobowiązań wobec ZUS. Należności, które nie podlegają umorzeniu (np. składki za pracowników za okres od 1 stycznia 1999 roku do dnia wydania decyzji) trzeba zapłacić w terminie 12 miesięcy od daty uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia wydanej przez ZUS.
Osoba, która otrzymała taką decyzję, ale nie jest w stanie uregulować wspomnianych należności, może wystąpić z wnioskiem o rozłożenie ich na raty lub odroczenie terminu ich płatności. Nie wystarczy złożyć jednak samego wniosku w ciągu wspomnianych 12 miesięcy, trzeba także podpisać umowę z ZUS o rozłożeniu zadłużenia na raty lub odroczeniu terminu płatności. Tylko podpisanie umowy w tym terminie umożliwia umorzenie należności na podstawie ustawy abolicyjnej. W razie pytań lub wątpliwości zapraszam do sali informacyjnej w ZUS lub na stronę internetową www.zus.pl/abolicja.
 
Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz