Emerytura i niższe składki

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.


Złożyłem w ZUS wniosek o emeryturę. Chciałbym wiedzieć, czy gdy przyjdzie mi odpowiedź o przyznaniu świadczenia, to mogę się z tego wycofać, nie pobierać emerytury i dalej pracować? I jeszcze jedno: czy w decyzji emerytalnej, która zawiera odmowę przyznania świadczenia, są wskazane wszystkie przyczyny odmowy, jeśli jest ich więcej niż jedna? Np. niedostateczny staż i nierozwiązanie stosunku pracy?
Stały Czytelnik

Zgodnie z art. 116 ust 1 ustawy emerytalnej postępowanie w sprawach świadczeń wszczyna się na podstawie wniosku zainteresowanego, chyba że ustawa stanowi inaczej. Zainteresowanemu przysługuje prawo cofnięcia zgłoszonego przez siebie wniosku o emeryturę lub rentę. W trybie art. 116 ust 2 ustawy emerytalnej wniosek o emeryturę lub rentę można wycofać, jednakże nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji .W razie wycofania wniosku postępowanie w sprawie świadczeń podlega umorzeniu. Wycofanie wniosku jest skuteczne, jeżeli nastąpiło na piśmie lub zostało zgłoszone ustanie do protokołu.
Organ rentowy ustala prawo do świadczenia z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa. Decyzja zawiera wskazanie rodzaju świadczenia, którego dotyczy, powołania przepisów prawnych, na których jest oparta oraz pouczenie o trybie i terminie odwołania. Decyzja przyznająca świadczenie, a także decyzja odmowna zawiera szczegółowe faktyczne i prawne uzasadnienie odmowy. Tak więc w przypadku, gdy organ rentowy odmówi prawa do świadczenia, w decyzji zostaną wskazane wszystkie elementy uzasadniające brak prawa do świadczenia.

Od niedawna prowadzę własną firmę. Składki do ZUS płacę na preferencyjnych zasadach. W związku z tym, że ostatnio obroty zmalały do minimum, zastanawiam się nad możliwością zawieszenia działalności. Stąd też moje pytanie: czy okres korzystania z ulgowych wysokości składek zostanie wydłużony o czas zawieszenia działalności?
MK

Nie, składki od preferencyjnej podstawy, czyli 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, mogą być płacone przez 24 miesiące od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Zawieszenie działalności nie wpływa na wydłużenie tego terminu.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz