Plakat filmu / Archiwum
Plakat filmu / Archiwum

 

Powstał film o Lotharze Dziwokim. Premiera w najbliższy poniedziałek, 30 czerwca, w miejskim ośrodku kultury.

 



Żorskie Towarzystwo Kulturalne "Kontrapunkt" zaprasza na premierę filmu dokumentalnego o Lotharze Dziwokim "Polski Armstrong", która odbędzie się 30 czerwca o godzinie 19 w miejskim ośrodku kultury. Lothar Dziwoki jest muzykiem jazzowym, puzonistą, wokalistą i aranżerem. Był wieloletnim wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest założycielem i dyrygentem Żorskiej Orkiestry Rozrywkowej, a także pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Easy Jazz Festiwalu. Urodził się w Radlinie, od ponad 45 lat jest mieszkańcem Żor, jako że związał się z żorzanką Marylą z domu Glos, nauczycielką muzyki (jej ojciec był znanym fryzjerem i... doskonałym skrzypkiem).
W swojej karierze artystycznej występował na pięciu kontynentach świata. Grywał i śpiewał m.in.dla pasażerów luksusowych statków pasażerskich, które pływają na wszystkich liniach oceanicznych. To zagraniczna publiczność zauważyła, że ma głos podobny do Louisa Armstronga i okrzyknęła go polskim Satchmo. Był uczestnikiem i laureatem wielu festiwali nie tylko w Polsce, ale i za granicą – siedmiokrotnie był na Jazz Jamboree w Warszawie (jest zdobywca Złotej Tarki) z takimi formacjami jak zespół Czesława Gawlika, High Society, Big Band Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Trzykrotnie był laureatem festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu z zespołem Lotarsi oraz na festiwalach zagranicznych, takich jak Prerov Praha, Międzynarodowy Festiwal Młodzieży i Studentów w Sofii (1968 rok, brązowy medal), Norymberga, San Francisco. Występował również w Tokio, Wiedniu, Oslo czy Budapeszcie.
Pod koniec 2002 roku założył Żorską Orkiestrę Rozrywkową, którą dyryguje do dziś. Wraz z orkiestrą daje cykliczne koncerty w Żorach oraz innych miastach Polski i za granicą m.in: w Goeteborgu (Szwecja), Kamp Lind-Ford (Niemcy), Gliwickim Teatrze Muzycznym, w Tychach, Filharmonii Śląskiej w Katowicach, w katowickim Spodku, w Raciborzu i w Rybniku (Silesian Jazz Meeting), w Zabrzu na Zielonej Wyspie Śląsk, w Telewizji Katowice, w Telewizji Polonia podczas koncertu plenerowego w Tychach z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W 2005 roku otrzymał Wojewódzką Nagrodę "Złotej Superaty" za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury i sztuki. W 2011 roku został uhonorowany nagrodą Phoenix Sariensis 2010. W 2013 roku brał udział w dniach śląskich w Brukseli.

Komentarze

Dodaj komentarz