Kiedy zasiłek chorobowy, a kiedy renta

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.


W związku z wydłużeniem wieku emerytalnego dopiero za kilka miesięcy będę mogła przejść na emeryturę (urodziłam się 15 marca 1954). Nie pracuję już od kilkunastu miesięcy, a obecnie dość poważnie zachorowałam. Pieniądze są mi potrzebne na lekarstwa i dojazdy do kliniki. Czy nim otrzymam emeryturę, to mogę liczyć od ZUS na jakieś pieniądze, np. z zasiłku chorobowego czy renty?
Halina W.

Z przedstawionej sytuacji wynika, że nie pracuje pani już od dłuższego czasu, więc nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, a to wyklucza możliwość uzyskania zasiłku chorobowego. Może pani wystąpić do ZUS z wnioskiem o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Nie ma bowiem żadnego znaczenia, czy osoba ubiegająca się o rentę w momencie wnioskowania jest objęta tego typu ubezpieczeniem oraz ile czasu pozostało jej do ewentualnego ukończenia powszechnego wieku emerytalnego i nabycia statusu emeryta.
Długie pozostawanie bez pracy przed złożeniem wniosku o rentę może jednak rzutować na prawo do tego świadczenia. Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki: jest niezdolny do pracy, ma wymagany – stosowny do wieku – okres składkowy i nieskładkowy, niezdolność do pracy powstała w ściśle określonych okresach składkowych i nieskładkowych, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Kryterium z pkt. 3 nie stosuje się do ubezpieczonego, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy.
Natomiast warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego – przy niezdolności do pracy powstałej w wieku powyżej 30 lat – uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony osiągnął okres składkowy i nieskładkowy wynoszący łącznie co najmniej pięć lat w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed złożeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Warunku posiadania okresu składkowego i nieskładkowego w wymienionym terminie nie musi spełniać osoba, która udowodni okres składkowy wynoszący co najmniej 25 lat dla kobiet i 30 lat dla mężczyzn przy uznaniu jej za całkowicie niezdolną do pracy.
Kobietom urodzonym w okresie od 1 stycznia do 31 marca 1954 przysługuje emerytura po ukończeniu 60 lat i pięciu miesięcy. Jeżeli wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy złożyłaby pani w ZUS np. w czerwcu br. i otrzymałaby decyzję przyznającą rentę, to dostawałaby świadczenie rentowe do czasu uzyskania powszechnego wieku emerytalnego, a następnie ZUS zamieniłby wypłacane świadczenie na emeryturę.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz