Dworzec autobusowy w Żorach / Dominik Gajda
Dworzec autobusowy w Żorach / Dominik Gajda

 

Od 1 maja po ulicach miasta będzie kursowało osiem nowiuteńkich autobusów Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju. Za przejazd nikt nie zapłaci ani grosza.


Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 1 maja w mieście ruszy bezpłatna komunikacja autobusowa. Tym samym Żory staną się jedną z pierwszych gmin w Polsce, gdzie autobusami miejskimi  wszyscy będą jeździli za darmo. Zadanie obsłuży wyłoniona w przetargu rybnicka firma A21, która wykorzysta tabor Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. Na ulicach Żor pojawi się osiem specjalnie oklejonych i klimatyzowanych autobusów MZK, wyprodukowanych w tym roku. – Z komunikacji miejskiej korzystają przede wszystkim dzieci i młodzież oraz osoby starsze. W wielu rodzinach, szczególnie wielodzietnych, wydatki na transport stanowią poważną pozycję w budżecie. Darmowa komunikacja zachęci mieszkańców do przesiadki z samochodów do autobusów – mówi prezydent Waldemar Socha.
Ma to ułatwić żorzanom dostęp do edukacji, kultury, sportu i rekreacji, a także pracy. – Nasze miasto szybko się rozwija, dlatego nowe tereny mieszkaniowe i zakłady pracy są coraz bardziej oddalone od centrum. Bezpłatna komunikacja z pewnością skróci ten dystans – dodaje prezydent. Od 1 maja przestanie kursować sześć dotychczasowych linii autobusowych o numerach: 301, 302, 303, 304, 305, 306. Zastąpi je siedem nowych oznaczonymi numerami: 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07. Autobusy będą kursowały innymi trasami z wyjątkiem 05, która pokryje się z dotychczasową 301. Oto przebieg tras nowych linii:

01– prawookrężna, łącząca osiedla z centrum miasta, będzie biegła od dworca autobusowego przez osiedla Korfantego, Sikorskiego, Pawlikowskiego i ulicę Dąbrowskiego w kierunku dworca.

02 – lewookrężna, łącząca osiedla z centrum miasta, będzie prowadziła od dworca autobusowego ulicami Wodzisławską, Dąbrowskiego, przez osiedla Pawlikowskiego, Sikorskiego, Korfantego, aleją Niepodległości z powrotem na dworzec.

03 – od nowego przystanku Główna – Pętla" w Osinach do Kleszczówki przez dworzec autobusowy.

04 – od przystanku Al. Jana Pawła II – Bajerówka (w niektórych kursach przez dworzec autobusowy), ulicą Folwarecką do Rownia, ulicą Rybnicką przez dworzec do Kleszczówki. W dni robocze linia ta będzie przewoziła na trzy zmiany pracowników Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Pole Wygoda.

05 – tak jak dotychczasowa linia 301 będzie biegła przez osiedle Gwarków, Rój do kopalni Jankowice. Kursy tej linii umożliwią mieszkańcom połączenie przez pętlę w Boguszowicach z komunikacją miejską Rybnika.

06 – będzie przebiegała od przystanku Pukowca Pętla przez przystanek Al. Jana Pawła II – Bajerówka, dworzec autobusowy, Kleszczówkę do miasteczka westernowego. W kilku kursach autobusy pojadą ulicą Strażacką w Baranowicach, w dni robocze przewożąc na trzy zmiany pracowników Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Pole Warszowice.

07 – połączy przystanek obok marketu Auchan, przez aleję Zjednoczonej Europy, ulicę Dąbrowskiego, dworzec autobusowy z Kleszczowem. W niektórych kursach autobusy wyjeżdżające z dworca skierują się do ronda Rowieńskiego, w dni robocze przewożąc na trzy zmiany pracowników Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Pole Wygoda, a dopiero później pojadą przez dworzec w kierunku Kleszczowa.

Autobusy linii 03, 04, 05, 06, 07 będą wracały tymi samymi trasami. Powstanie kilkadziesiąt nowych przystanków, a niektóre z istniejących zostaną zlikwidowane. Zmienione zostaną również nazwy przystanków. Ze szczegółowym rozkładem jazdy można zapoznać się na stronie: www.zory.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz