Praca za granicą a świadczenie przedemerytalne

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa rybnickiego oddziału ZUS.


Czy jeśli wyjadę pracować do Niemiec, muszę o tym powiadomić ZUS? Słyszałem, że muszę też poinformować o moich zarobkach, czy to prawda? Pytam dlatego, że od kilku lat pobieram świadczenie przedemerytalne i teraz wreszcie nadarzyła się okazja, by coś dorobić. Z góry dziękuję za szybką odpowiedź, bo wyjeżdżam już po świętach i chciałbym wiedzieć, co mam robić.
JK (imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

Osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne, która podjęła pracę, zobowiązana jest niezwłocznie powiadomić ZUS o podjęciu zatrudnienia oraz o wysokości przychodu. Obowiązek powiadomienia o zatrudnieniu takiej osoby spoczywa odpowiednio na pracodawcy lub zleceniodawcy, a w przypadku pełnienia służby na właściwej jednostce organizacyjnej. Na podstawie otrzymanego zaświadczenia/oświadczenia ZUS ustala, czy i w jakiej wysokości (pełnej, zmniejszonej, może też dojść do zawieszenia) powinno być wypłacane świadczenie.
Ustalenie rodzaju przychodu, którego uzyskiwanie powoduje zmniejszenie lub zawieszenie prawa do świadczenia przedemerytalnego, dokonywane jest na podstawie art.104 ustawy emerytalnej. Zgodnie z tym przepisem za przychód wpływający na wysokość świadczenia uważa się przychód z działalności obowiązkowo podlegającej ubezpieczeniom społecznym oraz dającej prawo do dobrowolnych ubezpieczeń – niezależnie od tego, czy dana osoba skorzysta z owego uprawnienia. Za działalność tę uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo pozarolniczą działalność. Przychody osiągane z tytułu służby lub działalności wykonywanej za granicą również wpływają na zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia przedemerytalnego.
Jeśli osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne osiąga przychód w państwie członkowskim UE/EOG ( tak jak w przypadku Czytelnika) lub innym państwie, z którym Polskę łączy umowa międzynarodowa w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, przy rozliczeniu świadczenia przyjmuje się przychód w wysokości faktycznie osiągniętej. Dokumentem potwierdzającym jego wysokość jest zaświadczenie pracodawcy lub podmiotu właściwego do jego wydania. Osoby, które w tych krajach wykonują działalność inną niż zatrudnienie w ramach stosunku pracy, podlegają w myśl przepisów prawa polskiego obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, składają oświadczenie o wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, od której opłacają (lub opłacałyby w przypadku niepodlegania obowiązkowi ubezpieczenia) składkę w myśl ustawodawstwa tego państwa.
 
Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

1

Komentarze

  • Jacek Wyjeżdżając za granicę zawsze należy 26 kwietnia 2017 08:28Wyjeżdżając za granicę zawsze należy pamiętać o formalnościach jakich trzeba dokonać i u nas i tam, ale tak naprawdę jeśli się już wie co i jak to nie ma tego aż tak dużo. Poza tym ja zawsze namawiam osoby, zwłaszcza jeśli wyjeżdżają po raz pierwszy, żeby wyjeżdżali z agencją pracy. Ja tak robię i naprawdę nie żałuję, bo zdjęli mi z głowy połowę spraw do załatwiania dzięki czemu pojechałem na spokojnie i czekała mnie jedynie praca, takich agencji pracy jest bardzo dużo, trzeba znaleźć swoją ulubioną. Ja wyjeżdżam z mg solutions i jak dla mnie nie ma lepszej, ale to każdy musi się sam przekonać, bo każdemu co innego odpowiada.

Dodaj komentarz