Laureaci konkursu, organizatorzy i goście / Zbiory szkoły
Laureaci konkursu, organizatorzy i goście / Zbiory szkoły

 

Szkoła Podstawowa nr 3 w Radlinie bardzo dba o śląską tradycję, godkę i historię rodzinnej ziemi. Ostatnio zorganizowała konkurs gwarowy.


Nachtop, gruba i gybis – znaczenie tych śląskich wyrazów bez problemów wyjaśnił Adrian Mika, piątoklasista ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Radlinie. Opisywał także strój śląski. – Godomy w doma wszyscy: rodzice, dziadkowie, cało familio. I wszyscy sie fest cieszyli z piyrszego miyjsca. Bardzo lubia ślonsko godka – mówi Adrian.  Był to jego pierwszy konkurs typowo gwarowy zakończony sukcesem. Wcześniej organizowano konkursy regionalne, dotyczące wiedzy o naszym regionie. Drugie miejsce zajął Bartosz Stabla z szóstej klasy, a trzecie Sebastian Mandrysz z klasy piątej. Przyznano także wyróżnienia, które otrzymali: Paulina Olszewska i Klaudia Kieś z klasy szóstej oraz Kacper Bugla z klasy piątej.
Konkurs przygotowała Danuta Bezuch, nauczycielka przyrody, z kwalifikacjami także do nauczania regionalizmu. W konkursie wzięło udział w sumie 54 uczniów. – Jeśli dzieci rozmawiają po śląsku w domu, to od razu słychać. O wiele lepiej sobie radzą ze śląską mową – mówi nauczycielka. Szkoła ponadto posiada wiele sukcesów w konkursach na szczeblu wojewódzkim i powiatowym dotyczącym wiedzy przyrodniczej i historycznej Górnego Śląska oraz umiejętności posługiwania się mową śląską.
Zwieńczeniem konkursu ślonskij godki była biesiada "Śląsk naszym domem".  W tym dniu szkołę odwiedziło wielu gości związanych z mową i tradycją śląską.

W spotkaniu wzięli udział: Ewelina Sokół-Galwas – Ślązaczka Roku 2013, Jerzy Buczyński – autor książek o Śląsku, Wanda Miler z głożyńskiego koła gospodyń eiejskich, Tomasz Miler, dyrektor radlińskiego MOK-u, Henryk Brachmański, dyrektor MZOPO w Radlinie, oraz Małgorzata i Ryszard Ucher. – Ogromnie podobały nam się zabawne historyjki opowiedziane po śląsku przez naszych gości. Przypomnieliśmy sobie śląskie tradycje i piosenki – mówi Danuta Krzyśków, dyrektor SP nr 3. Współprowadzącym biesiadę był m.in. Adrian Mika, zdobywca pierwszego miejsca.
Szkoła Podstawowa nr 3 bardzo dba o śląską tradycję, godkę i historię rodzinnej ziemi. Na szkolnym korytarzu można podziwiać galerię starych zdjęć przedstawiających szkołę jeszcze przed wojną. Warto wspomnieć, że budynek SP nr 3 na Głożynach jest wyjątkowy, wybudowany w kształcie pałacu zwieńczonego kolumnami. Powstał w 1927 roku, a więc w pierwszych latach działania autonomicznego województwa śląskiego. Dwa lata temu w placówce obchodzono 85-lecie. Obecnie szkoła jest rozbudowywana. – Staramy się ratować i pokazywać w szkole stare fotografie. Dla wielu starszych ludzi są one nieraz cenniejsze niż złoty pierścionek. Na 85-lecie przygotowałam wystawę starych zdjęć przedstawiających budynek szkoły oraz uczniów jeszcze sprzed wojny. Zbierałam je przez 15 lat - mówi o regionalizmie w SP nr 3 Danuta Bezuch.
Dzieci przeprowadziły wywiady z dziadkami i rodzicami, do szkolnej kroniki dołączono suplement zawierający relacje o dawnym życiu w szkole oraz rękopisy zapisane przez dziadków po śląsku. To cenna pamiątka dla radlińskiej placówki i młodego pokolenia uczniów.

Komentarze

Dodaj komentarz