Składki za syna

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.


Prowadzę własną firmę. Od maja chcę w niej zatrudnić na umowę o pracę swojego 27-letniego syna. Czy jego wynagrodzenie także powinno być obciążone składkami na FP oraz FGŚP?
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są: pracownikami, prowadzą pozarolniczą działalność oraz współpracują z tymi ostatnimi. Za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, z zastrzeżeniem, że jeżeli spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowana jako osoba współpracująca. Za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności.
Zgodnie z art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. a oraz pkt 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy obowiązkowe składki na Fundusz Pracy (ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, równych w przeliczeniu na miesiąc co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, a w przypadku osób, o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, co najmniej wynagrodzeniu, o którym mowa w tym przepisie) za osoby pozostające w stosunku pracy oraz osoby współpracujące opłacają pracodawcy.
Składki na Fundusz Pracy opłaca się za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w trybie i na zasadach przewidzianych dla składek na ubezpieczenia społeczne. Zgodnie z art. 9 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zobowiązani są opłacać pracodawcy będący m.in. przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a więc o ile prowadzą działalność gospodarczą.
Pracownikiem, w myśl art. 10 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, jest m.in. osoba fizyczna, która, zgodnie z przepisami polskiego prawa, pozostaje z pracodawcą w stosunku pracy, z wyjątkiem małżonka pracodawcy, a także jego dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma oraz osób przysposobionych, a także rodzeństwa, wnuków, dziadków, zięciów i synowych, bratowych, szwagierek i szwagrów oraz osób wykonujących pracę zarobkową w gospodarstwie domowym.
Tym samym syn osoby prowadzącej pozarolniczą działalność podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych jako pracownik tylko i wyłącznie w przypadku, gdy nie pozostaje z ojcem we wspólnym gospodarstwie domowym. W przeciwnym razie podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych jako osoba współpracująca z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność.
Jeżeli wskazana w zapytaniu osoba podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu współpracy z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, to zachodzi wobec niej obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy. Jeżeli natomiast osoba ta podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych jako pracownik, to pracodawca zobowiązany jest opłacać za nią składki na Fundusz Pracy, o ile osoba ta ma miesięcznie co najmniej minimalne wynagrodzenie (w 2014 roku jest to 1680 zł), a jeżeli jest to jej pierwszy rok pracy, to co najmniej 80 proc. minimalnego wynagrodzenia. Biorąc pod uwagę łączące strony pokrewieństwo, jeżeli wskazana osoba podlega ubezpieczeniom społecznym jako pracownik, to nie zachodzi wobec niej obowiązek opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Podobnie jest wtedy wtedy, jeżeli podlega ona obowiązkowi ubezpieczeń społecznych jako osoba współpracująca.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz