Trudne pytania do prawnika

 

W środę w redakcji "Nowin" po raz kolejny dyżurował adwokat Krzysztof Smętek, prowadzący Kancelarię Adwokacką w Żorach i w Pawłowicach. A oto niektóre pytania i odpowiedzi.


Złożyłem wypowiedzenie z pracy, ponieważ uznałem, że jestem wykorzystywany i pracuję więcej, niż powinienem. Pracodawca, który zresztą nie prowadził żadnej ewidencji godzin nadliczbowych, odmówił mi jednak wypłaty z tego tytułu. Tymczasem ja uważam, że mam nadgodziny i ich nie wybrałem. Czym mam jakiekolwiek szanse na dochodzenie w sądzie wynagrodzenia z tego tytułu? Moim zdaniem należy mi się co najmniej 3 tysiące zł.
Okoliczność, że pracodawca nie prowadził ewidencji czasu pracy lub prowadził ją nienależycie niewątpliwie go obciąża i może powodować dla niego niekorzystne skutki w toku ewentualnego postępowania sądowego. W takiej sytuacji pracownik może przy wykorzystaniu wszelkich dowodów, w tym zeznań świadków, nagrań, notatek lub raportów fiskalnych udowadniać zarówno fakt świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych, jak i ich liczbę. Co do zasady pracownik dochodzący swoich praw w sądzie pracy jest zwolniony od opłaty sądowej od pozwu.
 
Zamierzam rozstać się z mężem, bo nie ułożyło się nam życie. W związku z tym chciałabym wiedzieć, jaka jest różnica między rozwodem i separacją oraz konsekwencje jednego i drugiego.
Sąd może orzec rozwód wyłącznie wtedy, gdy rozkład pożycia małżeńskiego ma charakter trwały i zupełny. Mówiąc w uproszczeniu: z rozkładem zupełnym mamy do czynienia wtedy, jeśli małżonkowie się nie kochają, nie współżyją, nie utrzymują się wspólnie i nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego. Jeżeli chodzi o kwestię trwałości, to przepisy nie określają konkretnego terminu, który umożliwia orzeczenie rozwodu, jednak wskazane jest aby, stan zupełnego rozkładu pożycia na dzień złożenia pozwu trwał nie krócej niż pół roku. Prawomocny wyrok rozwodowy pozwala na ponowne zawarcie związku małżeńskiego, w przypadku separacji nie ma takiej możliwości, a jest ona orzekana wtedy, jeśli nie ma jeszcze trwałości rozkładu pożycia lub jeśli małżonkowie nie wykluczają, że jeszcze zechcą do siebie wrócić. Orzeczoną uprzednio separację sąd może na wniosek stron uchylić, podczas gdy orzeczony prawomocnie rozwód jest nieodwracalny. Konsekwencje prawne rozwodu i separacji są jednak niemal identyczne. Różnica sprowadza się przede wszystkim do braku możliwości zawarcia kolejnego małżeństwa w przypadku separacji. Należy dodać, że zarówno orzeczenie separacji, jak i rozwodu niesie ze sobą skutek w postaci rozdzielności majątkowej. I w jednym, i w drugim przypadku sąd orzeka o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi, obowiązku ponoszenia kosztów ich utrzymania, a na wniosek stron także o kontaktach z dziećmi, wspólnym mieszkaniu, a nawet podziale majątku wspólnego. W przypadku braku zgodnego stanowiska stron co do orzeczenia separacji lub rozwodu bez winy sąd orzeka także o tym, która ze stron ponosi winę za rozkład pożycia.
 
Mama zmarła, nie zostawiwszy testamentu, więc dziedziczę po niej ja, dwoje rodzeństwa oraz ojciec, czyli w sumie cztery osoby. Po mamie została działka budowlana i mieszkanie w bloku, które ona dostała od swoich rodziców. Ja i rodzeństwo nie możemy pogodzić się z tym, że majątek przypadnie także ojcu, z którym mama nie żyła od dłuższego czasu, a który wcześniej znęcał się nad nią i dwa razy ją pobił. Był zresztą skazany za to prawomocnym wyrokiem. Czy jesteśmy w stanie pozbawić ojca prawa do dziedziczenia?
Jeżeli spadkobierca za życia spadkodawcy umyślnie dopuścił się przeciwko niemu ciężkiego przestępstwa, może zostać przez sąd uznany za niegodnego dziedziczenia. Z pozwem w tej sprawie wystąpić może każdy ze spadkobierców, żądanie to powinno zostać zgłoszone nie później niż w ciągu roku od chwili, kiedy dowiedziano się o przyczynie niegodności, jednak nie później niż przed upływem trzech lat od daty śmierci spadkodawcy. Zagadnienie niegodności dziedziczenia jest rozpoznawane w odrębnym postępowaniu sądowym, a nie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku. Warto zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami uznanie spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia nie będzie możliwe nawet pomimo popełnienia ciężkiego przestępstwa, jeżeli spadkodawca mu przebaczył.
 
Zmarła mi siostra, która za życia cały swój majątek podarowała konkubentowi. Nie miała dzieci, a nasi rodzice nie żyją. Czy jako bratu należy mi się cokolwiek po siostrze?
Zachowek przysługuje zstępnym (czyli dzieciom lub wnukom, jeśli dzieci nie żyją), małżonkowi oraz rodzicom zmarłego. Rodzeństwo zatem nie należy do kręgu osób, które byłyby uprawnione do żądania zachowku.
 
Kupiłem od handlarza używany samochód, ale po kilku dniach okazało się, że jest niesprawny. Zwróciłem się do sprzedawcy, żeby naprawił go we własnym zakresie i na własny koszt, ale on stwierdził, wskazując na umowę kupna sprzedaży, że potwierdziłem sprawność samochodu i wyłączono rękojmię za wady auta, z związku z czym nie musi niczego naprawiać. Czy mogę dochodzić czegokolwiek od tego przedsiębiorcy?
Jeżeli transakcja miała miejsce między przedsiębiorcą a konsumentem, to co do zasady przepisy wykluczają możliwość zrzeczenia się rękojmi za wady sprzedanej rzeczy, nawet jeżeli jest ona używana. Oznacza to, że postanowienie umowy obejmujące wyłączenie rękojmi pozostaje nieważne, a kupującemu, zgodnie z ustawą o sprzedaży konsumenckiej, przysługuje prawo żądania od sprzedawcy naprawy rzeczy lub jej wymiany. Jeśli sprzedawca nie dostosuje się do żądania, kupujący może żądać obniżenia ceny zakupionej rzeczy lub nawet odstąpić od umowy.
 
Notowała: Elżbieta Piersiakowa

 

Kolejny dyżur prawnika w redakcji "Nowin" zaplanowaliśmy na 30 kwietnia (ostatnia środa miesiąca) tradycyjnie w godzinach od 12.30 do 14. W miarę możliwości prosimy przynieść ze sobą dokumenty, prostsze pytania można zadać za pośrednictwem e-maila (redaktor@nowiny.rybnik.pl) lub telefonicznie, jeśli wystarczy czasu.

Komentarze

Dodaj komentarz