Grzegorz Oleksy i Maciej Rakoczy / Ireneusz Stajer
Grzegorz Oleksy i Maciej Rakoczy / Ireneusz Stajer

 

Dwaj programiści z Żor stworzyli portal ze starymi fotografiami, który od razu podbił serca internautów.


Programiści to Grzegorz Oleksy i Maciej Rakoczy. Strona ze starymi zdjęciami zorydawniej.pl ma już swój fanpage na Facebooku. Każdej archiwalnej fotografii wybranego miejsca w mieście towarzyszy współczesne zdjęcie. Są tu np. ulica Szeptyckiego przed wojną i obecnie, kościół farny pw. śś. Apostołów Filipa i Jakuba czy zniszczony w wyniku działań wojennych gmach Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki. Warto zwrócić też uwagę na Pomnik Braterstwa Broni w postaci czołgu na osiedlu XXX- lecia PRL (dziś Księcia Władysława), który przypominał o sowieckim władztwie, a któremu z ciekawością przygląda się grupka dzieci. Obywatele co rusz przekręcali lufę T-34 w kierunku komendy milicji. – Dotarliśmy do ludzi ze zdjęcia po latach, cały czas mieszkają w Żorach – mówi Grzegorz Oleksy.
Pasja obu panów zaczęła się od zainteresowania portalami Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl) oraz biblioteką Polona (polona.pl). Znaleźli tam ogłoszenia, reklamy i artykuły z międzywojnia i początku XX wieku. – Przeglądaliśmy również stare fotografie i wpadliśmy na pomysł, aby pokazać Żory dawniej. Stare zdjęcia zestawiliśmy ze współczesnymi w formie kurtyny i suwaka, który płynnie odsłania nałożone na siebie fotografie. Portal działa od niedawna. Sam link w pierwszych dniach został udostępniony ponad 500 razy. Zakładamy, że miejsce to stanie się w przyszłości otwartym forum chętnych do porównywania zmian w historii miasta – podkreślają twórcy portalu. Zdjęcia archiwalne pozyskują z wszelkich dostępnych źródeł, jednak nie jest ich wiele.
– Marzymy, aby to mieszkańcy przesyłali nam stare fotografie. Przeszukujemy również nasze domowe albumy. Mamy już sporo materiału, jednakże najpierw chcielibyśmy skonstruować platformę, która umożliwi włączenie się do projektu szerszej społeczności. Zgłosili się do nas ludzie, którzy chętnie poprowadziliby zbliżone portale dla Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia, Zakopanego, Nowego Targu i wielu innych miast. Platforma pozwoli gromadzić wszystkich chętnych, w tym moderatorów stron, którzy będą weryfikowali zdjęcia oraz użytkowników. Tworzenie i składanie takich fotografii jest skomplikowane, dlatego przygotowujemy narzędzia  niezbędne na stronie oraz dla urządzeń mobilnych, a więc tabletów, smartfonów itd. To ułatwi zadanie – zapowiadają obaj panowie.
Dodają, że zdjęcia sprzed wojny są bardzo ciekawe, jednak największe zainteresowanie budzą te związane z najnowszą historią miasta. Dobrym przykładem jest ów czołg, który ciągle żyje w pamięci mieszkańców. Panowie liczą na pomoc mieszkańców w rozwijaniu portalu. – Prosimy o nadsyłanie zdjęć w formie elektronicznej na nasz adres e-mailowy redakcja@zorydawniej.pl. Nie chcemy, aby strona stała się martwa, zanim sami użytkownicy będą mogli dodawać fotografie. Niekoniecznie muszą to być tylko zdjęcia archiwalne, mile będą widziane parami (stara i aktualna). Planujemy również uruchomić na stronie galerię poświęconą mieszkańcom, będziemy zachęcali ludzi do fotografowania się w tych samych miejscach, gdzie mieli zdjęcie np. z dzieciństwa – zaznaczają.
Obaj twórcy portalu mają rodziny i pracują zawodowo. Znajdują jednak czas na swoją pasję. 44- letni Grzegorz Oleksy jest ojcem czworga dzieci. Maciej Rakoczy skończył 28 lat. Pracują jako programiści. Ich programy są wykorzystywane m.in. w NFZ, szpitalach, starostwach, urzędach pracy, specjalistycznych sieciach handlowych. Ponadto pasjonaci wspierają lokalne organizacje, jak np. koło Polskiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Są autorami artykułów czy poradników zaawansowanych dla specjalistycznych czasopism programistycznych, prowadzili również wykłady na konferencjach Microsoftu.
 

Komentarze

Dodaj komentarz