Czy to na pewno były powstania śląskie? – pyta autor odrzuconego referatu

Ewald S. Pollok prowadzi internetową gazetę "Silesia - Śląsk - Schlesien". W kwietniu 2011 roku wraz z 28 naukowcami wziął udział w międzynarodowej konferencji "Współczesne spojrzenie na spór o Górny Śląsk w latach 1919-1921", podczas której wygłosił swój referat. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, wszystkie artykuły zostały opublikowane, wszystkie z wyjątkiem pracy Ewalda S. Polloka. Dlaczego?

Otóż artykuł ten spotkał się z bardzo surową krytyką recenzentów, którzy wytknęli autorowi liczne błędy. Ewald S. Pollok częściowo zgodził się z krytyką, podkreślając, że jeden z recenzentów otrzymał od organizatorów niedopracowaną językowo wersję roboczą. Oceniającym jednak nie spodobały się również niektóre wyciągnięte przez autora wnioski, zarzucili mu, że powtarza to, co jest już znane, i w końcu orzekli, że praca jest nienaukowa i nie nadaje się do druku. Ewald S. Pollok wydał więc swój referat sam. "Szanowny Czytelniku! Zaproszenie [na konferencję, przyp. red] przyjąłem z przyjemnością, licząc, że wreszcie po tylu latach, w wolnej Polsce, nadszedł czas na debatę historyczną, a nie polityczną, na powiedzenie prawdy, jak i dlaczego doszło do walk zbrojnych, kto wziął w nich udział, jakie były źródła finansowania itd." - pisze autor odrzuconego referatu.

Zauważa, że w badaniach dotyczących III powstania śląskiego wciąż są spore luki i nieścisłości. Jego zdaniem, brakuje badań, ile osób wzięło udział w powstaniu, brakuje też informacji dotyczących zakresu pomocy finansowej i militarnej ze strony Polski. Powołuje się także na cytat z "Nowej Trybuny Opolskiej", które jeszcze podczas sympozjum napisała tak: "Duże zainteresowanie wywołało wystąpienie dr. Ewalda Stefana Polloka. Powołując się na wyłącznie polskie materiały źródłowe, wskazywał on, że państwo polskie inspirowało III powstanie śląskie, wspierając je uzbrojeniem oraz dostarczając oficerów i żołnierzy. Zdaniem dr. Polloka, ze względu na te zewnętrzne wpływy dyskusyjna jest sama nazwa powstania śląskie".

Wspomniany referat można w całości przeczytać na stronie "Silesia - Śląsk - Schlesien" pod tytułem "Trzecie powstanie śląskie jako działanie planowane i inspirowane".

2

Komentarze

  • anonim Powstania Slaskie? 27 lutego 2014 17:09Czytalem inna ksiazke Polloka - "Slaskie tragedie", tam bardzo dokladnie pisze o "Slazakach" ze Lwowa, Krasnygostawu, Lublina. Ten czlowiek wie co pisze. Moi obydwa Olpowie tyz lo tym mowili. Paulek
  • Stanik z Rybnika Powstania/Wojna, Domowa. 19 stycznia 2014 11:47Przecież jest wiadomo że(powstańcy)co robiyli wojna domowo na Śląsku to nie byli Slasacy tylko Polacy osiedloni na Slasku .Mój Starzik z Synami dopadli dwóch powstańców we chlywie pod osłoną nocy, kradli kury , a zdradziyji ich gesi , i to jak mi lospowijol nie byjli Slasoki bo nie poradziyli godac po naszymu ani po Nimiecku jino z Polsko-Ruskim akcentem , Ujki im narzli kulki do flintow zebrali iwygnali .Te beskuryje się odgrorzali ze jeszcze przydom, Starzik i Starka potym nocami nie spali ze strachu ze ich moga kropnąć.

Dodaj komentarz