Brygida Simka, Regina Sobik oraz Urszula Oślislok na podhalańskim spotkaniu / Archiwum
Brygida Simka, Regina Sobik oraz Urszula Oślislok na podhalańskim spotkaniu / Archiwum

Byliśmy pod wielkim wrażeniem spotkania, poznaliśmy się lepiej wzajemnie i stwierdziliśmy, że nasze mowy są pod pewnymi względami do siebie podobne – mówi pani Regina. Wszystkie panie piszą wiersze po śląsku, pani Brygida maluje, rysuje, tworzy ceramikę.

Poetki ze Śląska spotkały się z poetami z Podhala: Wandą Szado-Kudasikową, Romanem Dzioboniem, Stanisławem Apostołem i Renatą Lipkowską.

Pomysłodawcą spotkania był Krzysztof Kokot - Ślązak z pochodzenia, a góral z wyboru, poeta i farmaceuta, znany i lubiany na Podhalu. Gospodynie, Zofia Giełczyńska i Jagoda Zaucha, zadbały o to, aby goście ze Śląska czuli się jak u siebie.

– W podziękowaniu za gościnę przekazałyśmy im prezent ofiarowany przez Halinę Karwot, szefową Gminnego Ośrodku Sportu i Rekreacji w Świerklanach. Był to piękny obraz autorstwa naszej rodzimej malarki Elżbiety Pierchały – wspomina Regina Sobik. Dodaje, że same również otrzymały upominek.

Warto wspomnieć, że pierwsze tego typu spotkanie miało miejsce w 2009 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku. Kolejne odbyło się w Nowym Targu, na gościnnej podhalańskiej ziemi. Dowiodło ono, że odmienność gwary wcale nie przeszkadza, a wręcz pomaga w nawiązywaniu serdecznych i przyjacielskich więzi. Goście ze Śląska zostali bardzo miło i ciepło przyjęci przez organizatorów oraz zgromadzoną publiczność – i to zarówno w Nowym Targu, jak i w Waksmundzie oraz Łopusznej.

Warto zaznaczyć, że inicjatorami spotkania w Waksmundzie byli Maria i Leszek Papieżowie (pani Maria pochodzi z Rybnika). W spotkaniu udział wzięli Jan Smarduch - wójt gminy Nowy Targ, Maria Ligęza - radna powiatu nowotarskiego i główna księgowa Halina Furczoń oraz Jagoda Zaucha, Lucyna Czubert, ks. Tadeusz Kozak, a także bibliotekarki: Alina Nenka, Iwona Faltyn i Mirosława Mroszczak.

Zaprezentowane w gwarze śląskiej, spiskiej i podhalańskiej wiersze miały jeden wspólny mianownik - pielęgnowanie języka dziadków i ojców oraz ziemi ojczystej. Miejscowe poetki Stanisława Szewczyk, Maria Krzysztofek, Zofia Łukasz oraz Maria Wnęk (wiersze tej ostatniej przedstawiły córka Marcela Wnęk oraz Ania Mogilska) zaprezentowały swój dorobek artystyczny, zarówno w gwarze, jak i w języku literackim. Poetyckim zmaganiom towarzyszył występ kapeli z Waksmundu. Śląskie poetki odwiedziły też grób ks. prof. Józefa Tischnera w Łopusznej.

– Spotkanie to oraz życzliwość, z jaką spotykałyśmy się na każdym kroku ze strony górali, na zawsze pozostaną w naszej pamięci – podsumowuje Regina Sobik.

1

Komentarze

  • stary slazok slazacy 14 listopada 2013 10:38Ja bym powiedzial ze goralki nawet sa za dobre,zas gorole chopy godajom ze slazoczki sa za dobry,taze razem som my dobrzi ludzie.Pozdrawia.

Dodaj komentarz