Ewa Rębiś i Agata Androsz
Ewa Rębiś i Agata Androsz

Gdzie szukać świadectwa pracy w firmie, z której odszedłem ponad 20 lat temu, a która obecnie już nie istnieje?

Jeśli firma liczyła do 20 osób, należy złożyć w ZUS wniosek o wydanie zaświadczenia o ubezpieczeniu z tytułu zatrudnienia u konkretnego pracodawcy, podając jego dokładne dane, a więc imię, nazwisko, adres, nazwę firmy, dobrze też wskazać, o jaki chodzi okres. Jeśli ZUS znajdzie firmę, przyśle zaświadczenie o okresie ubezpieczenia, które zastępuje świadectwo pracy. Jeśli nie znajdzie zgłoszenia danej osoby przez konkretnego płatnika, wyda zaświadczenie, że nie była ona ubezpieczona.

Jeżeli firma liczyła ponad 20 osób, trzeba zwrócić się do archiwum zajmującego się przechowywaniem dokumentacji osobowo-płacowej. Wykaz archiwów zlikwidowanych przedsiębiorstw znajduje się na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce świadczenia. Jeżeli archiwum odpisze, że są tam dokumenty wskazanej firmy, ale nie ma dokumentów zainteresowanej osoby, to okres zatrudnienia można potwierdzić na podstawie zeznań dwóch świadków (do 14.11.1991 r., a w przypadku utraty dokumentów wskutek powodzi okresy zatrudnienia przebyte do lipca 1997 r.) i oświadczenia wnioskodawcy. Ważna jest też każda inna dokumentacja potwierdzająca zatrudnienie, a więc legitymacja ubezpieczeniowa, pieczątka w dowodzie osobistym itd.

 

Czy formularz Rp-7 nadal wystarczy zamiast świadectwa pracy?

Druk Rp-7 to zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Jeżeli zainteresowana osoba posiada jego oryginał, to zastępuje on świadectwo pracy do celów emerytalnych.

 

Wychowuję półroczne dziecko, od trzech lat nie pracuję. Ostatnio dowiedziałam się, że mogę mieć ubezpieczenie w ZUS. Czy to prawda?

Tak, z dniem 1 września tego roku wprowadzono nowy tytuł do ubezpieczenia dla osób sprawujących osobistą opiekę nad dziećmi – własnymi, współmałżonka lub przysposobionymi – przez okres do trzech lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie piątego roku życia. W przypadku dzieci, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymagają osobistej opieki dłużej, tytuł do ubezpieczenia przysługuje do sześciu lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 18. roku życia. W pani przypadku będzie to tylko ubezpieczenie emerytalne wyliczone od 75 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia. Aby to załatwić, powinna pani udać się do najbliższego oddziału ZUS i złożyć stosowne oświadczenie na formularzu, który można pobrać na miejscu lub ze strony internetowej www.zus.pl, wraz ze skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka i ewentualnie orzeczeniem o jego niepełnosprawności.

Notowała: (eg-p)

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl. Odpowiedź zamieścimy na naszych łamach.

2

Komentarze

  • redakcja Odpowiedź redakcji 24 października 2013 14:25Proszę podać więcej danych (najlepiej zwrócić się do redakcji za pośrednictwem formularza kontaktowego albo na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl), to postaramy się odpowiedzieć na pytanie. Pozdrawiamy
  • malkontent a to ciekawe... 24 października 2013 06:29Mnie gdzieś( u pracodawcy, których było dwóch w jednej placówce) "zawieruszyło się" zaświadczenie za jeden miesiąc( i to miesiąc kończący umowę-przypadek???) i jakoś ZUS "umywa rączki", a za tym kwitkiem, to ja muszę biegać(jeździć)....i tak jeszcze dodam, że sprawa nie jest sprzed roku czy dwóch, a sprzed kilkunastu....Co robił ZUS przez te lata...wie tylko ZUS

Dodaj komentarz