Dziecko na tle Gwarka i Supersamu, dwch legendarnych domw handlowych  / Archiwum UM Jastrzębie
Dziecko na tle Gwarka i Supersamu, dwch legendarnych domw handlowych / Archiwum UM Jastrzębie

Galeria Historii Miasta prosi wszystkich mieszkańców o udostępnienie gadżetów i bibelotów pochodzących z czasów PRL-u. Pomieszczenia galerii zmienić się mają bowiem w mieszkanie z minionej epoki. Będzie to jedno z przedsięwzięć organizowanych z okazji nadania Jastrzębiu praw miejskich. – Postawimy ścianki działowe, ustawimy meble, powiesimy firanki, ustawimy drobiazgi, na przykład kultowe dzisiaj szklane rybki. Apelujemy do mieszkańców, by przejrzeli piwnice, strychy, działki i przynieśli ciekawe przedmioty. Oczywiście prosimy, by wcześniej się skontaktowali z nami, żeby pewnego dnia nie podjechały dwa samochody z meblościankami – mówi Marcin Boratyn, kierownik Galerii Historii Miasta.

Miasto fenomen

W planie jest także napisanie książki o budowie miasta. – Jastrzębie jest fenomenem socjologicznym i urbanistycznym, więc jest o czym pisać. Nasze miasto jest ciekawe nie tylko dla historyka, ale też dla socjologa czy demografa. Drugiego takiego miasta nie ma – podkreśla Marcin Boratyn. W związku z tym Galeria Historii Miasta bardzo prosi o udostępnienie dokumentów oraz zdjęć, również tych prywatnych, które można by wykorzystać w tej publikacji. – Mogą to być fotografie rodzinne, ale jednocześnie w jakiś sposób nawiązujące do dziejów miasta, pokazujące ludzi jako jastrzębian. Na przykład takie, na których w tle będzie widać nasze bloki – mówi Marcin Boratyn.

Jak zaznacza, wszystkie materiały zostaną zeskanowane i oddane właścicielom. Chyba że ktoś zechce podarować je placówce. Galeria przygotowuje też konkurs, który w haśle będzie miał wspomnienia z pierwszego tygodnia pobytu w Jastrzębiu. – Interesuje nas, gdzie ludzie mieszkali, czy mieli swoje meble, czy może rysowali kredą na podłodze, że tu jest kanapa, tu stolik, tam kuchnia. Bo wiemy, że takie sytuacje też miały miejsce. To niesamowite historie, dziś trudno w nie uwierzyć – opowiada Marcin Boratyn.

Konferencje i piknik

Miejski ośrodek kultury (w jego strukturach funkcjonuje galeria) przygotowuje też dwie konferencje. Jedna będzie socjologiczna, poświęcona konglomeratowi ludów i narodów, nie tylko Ślązaków, ale też goroli, czyli przyjezdnych, którzy tutaj zamieszkali. Druga będzie historyczna, poświęcona temu, jak powstawało to miasto. W Parku Zdrojowym odbędzie się piknik w stylu PRL-owskim z muzyką z lat 70., projekcją kronik filmowych oraz scenografią z tamtych czasów. – Będą czyny społeczne, stoiska sklepowe z artykułami z tamtej epoki. Dopracowujemy scenariusz, jeśli ktoś ma jakieś sugestie, prosimy o ich przedstawienie – mówi Marcin Boratyn.

– Chcemy zorganizować imprezę, która przywoła wspomnienia, z którą ludzie będą się utożsamiać – dodaje Marcin Boratyn. Tymczasem już teraz Uniwersytet Śląski w Katowicach wraz z jastrzębskim urzędem miasta zapraszają do wzięcia udziału w konkursie "Moje Jastrzębie-Zdrój". Wystartować mogą w nim wszyscy mieszkańcy, bez względu na wiek (zarówno młodzież, jak i najstarsi mieszkańcy). Warunkiem udziału jest nadesłanie w terminie do 31 marca 2013 roku pracy na temat: Czym dla mnie jest Jastrzębie-Zdrój? Organizatorzy mają już pytania ukierunkowujące: co uważasz za symbol miasta; czy Jastrzębie jest wielkie i na czym polega jego wielkomiejskość; jakie instytucje mają ogólnopolskie znaczenie; czy Jastrzębie jest miastem nowoczesnym; która część miasta najbardziej się podoba i dlaczego; gdzie umiejscawiasz centrum i co o nim sądzisz.

Jakie więzi

Można się także wypowiedzieć na temat mieszkańców (starych i nowych, robotników i inteligentów, kobiet i mężczyzn, studentów i młodzieży), jak również zastanowić się, czy istnieją cechy wspólne wszystkich mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. Wreszcie można odpowiedzieć na pytanie, czy czujesz się jastrzębianinem i co cię najbardziej wiąże z tym miastem. Ciekawy jest też wątek tradycji i zwyczajów – co kto praktykuje w domu i z jakiego regionu pochodzi dany obyczaj, jaki jest stosunek jastrzębian do tradycji śląskiej. Jest też pytanie o chęć wyjazdu z Jastrzębia oraz o osiągnięcia, które dokonały się w trakcie mieszkania w Jastrzębiu.

Huczne obchody
Miasto szykuje też bogaty program imprezowy. Za organizację jubileuszowych imprez plenerowych odpowiadać będą przede wszystkim Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejski Ośrodek Kultury. Najhuczniejszą imprezą będą tradycyjnie Dni Jastrzębia. W pierwszym dniu na powiększonej scenie pojawią się: Alphaville i Strachy na Lachy, drugiego dnia wystąpią: Oceana, Kamil Bednarek i Maciej Maleńczuk. MOSiR zorganizuje szereg zawodów i turniejów. Podczas majówki "Serce rock`n`rolla bije w Jastrzębiu od 50 lat" zaprezentują się Coma, TSA i jastrzębskie Psy Wojny.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt
1

Komentarze

  • Rodem z Kieleckiego. To prawda. 12 lutego 2013 15:38Tak budowało się za GIERKA. Ja to pamiętam bo wtedy przyjachałem na Śląsk za pracą. Zaczołem pracę na kop. Marcel w Radlinie. Dostałem mieszkanie i sprowadziłem tu żonę. Tu urodzió nam się dwóoch synów i dwie córki. Wszystkie nasze dzieci zdobyły wyższe wykształcenie, synowie podjęli pracę w kop. Jasztrzębskichzaś ich dzieci dziś są bez pracy. Wszystko co tak pięknie zostało wybudowane, dziś się sprzedaje, prywatyzuje albo obraca się w ryinę, a zaczęło się wszystko psuć od powstania Solidarności. Teraz co rośnie, to tylko bezrobocie i nędza. tak to marnowany jest dorobek lat powojennych, ja żyłem tu w dobrobycie.Wszystko co osiągnęła moja rodzina, zawdzięczamy Ślązakom irządom Gierka.

Dodaj komentarz