Delegacja jastrzębskiej szkoły podczas gali w Seulu / Archiwum szkoły
Delegacja jastrzębskiej szkoły podczas gali w Seulu / Archiwum szkoły

W grudniu delegacja szkoły (w składzie dyrektor Jerzy Maduzia, wicedyrektor Krzysztof Smyczek i uczeń klasy 4tb Marcin Grygierek) przebywała w Seulu, gdzie podczas uroczystej gali w Arirang Hall Seoul Garden Hotel odebrała zaszczytny tytuł w kategorii „World Invention Order of Merit fot the Disabled & Handicapped”. Droga do nagrody była długa i wymagała dużo wysiłku wielu osób w szkole. Należało przygotować specjalną aplikację, w której znalazły się informacje o wszystkich nagrodach, jakie Sobieski zdobył w ciągu ostatnich dwóch lat. Następnie powołano specjalny zespół międzynarodowych jurorów, który ocenił zasługi i przyznał nagrody w 15 kategoriach dla wybitnych instytucji z całego świata, w tym w kategorii piątej dla Zespołu Szkół nr 6.
Swoje osiągnięcia na I Światowym Konkursie prezentowały instytucje z takich państw jak: Korea, Rumunia, Tajwan, Węgry, Hiszpania, Kanada, Hong Kong, Indie, Irak, Egipt, Iran, Filipiny, Arabia Saudyjska, Tajlandia, Malezja, Chiny, Indonezja, Stany Zjednoczone i Chorwacja. – To ogromny sukces szkoły, dużej grupy nauczycieli i uczniów, których praca przyczyniła się do uzyskania tego zaszczytnego tytułu – słyszymy w szkole. Warto dodać, że w aplikacji wymieniono m.in.: srebrny medal w Światowym Konkursie Brussels Innova 2011 r., dwa złote medale na Międzynarodowych Targach Intarg Katowice 2012 r., złoty medal na światowym konkursie Concours Lepine Paryż 2012 r., złoty medal od Russia Invention Association Moskwa 2012 r., nagroda specjalna od Koreańskiego Stowarzyszenia Innowacyjności Tajwan Taipei 2012 r.
Na zeszłorocznych Targach Innowacji Brussels Innova 2012 uczniowie Sobieskiego zdobyli złoty medal z wyróżnieniem oraz nagrodę specjalną! Zaprezentowali tam projekt ESKONzO, który ma umożliwić niepełnosprawnym kontakt z otoczeniem. System powstał z inicjatywy rodzin osób, które ze względu na swoje inwalidztwo mają problemy z porozumieniem się, a ich sytuacja finansowa nie pozwala na zakup bardzo drogiego sprzętu oferowanego na rynku. Jedną z zalet projektu jest to, że może być dostosowany dla potrzeb osób z różnym stopniem kalectwa. Projekt ten jest ciągle rozwijany i modyfikowany dla różnych sytuacji. Twórcami projektu są absolwenci Jakub Król i Maciej Skórzański oraz uczniowie klasy maturalnej Patryk Domagalik i Paweł Krosny. Opiekunami są nauczyciele Krzysztof Smyczek i Dariusz Radajewski.

 

6 osób związanych ze szkołą stworzyło projekt ESKONzO. To dwaj absolwenci, dwaj tegoroczni maturzyści i dwaj nauczyciele, który są opiekunami młodzieży

 

Komentarze

Dodaj komentarz