Jeszcze większa pomoc Funduszu w 2013 roku!

Będzie to o ponad 20 mln zł więcej niż spodziewane wsparcie na proekologiczne zadania w 2012 roku. Rada nadzorcza WFOŚ-u zatwierdziła plan finansowy działalności w 2013 roku. Na jakie cele zostaną przeznaczone pieniądze?

Ochrona wód

W zakresie ochrony wód WFOŚ będzie wspierał w 2013 roku przedsięwzięcia mające na celu m.in. poprawę jakości wód powierzchniowych i podziemnych, w tym ochronę wód ujmowanych do celów pitnych i ujętych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Wspierane będą projekty z zakresu gospodarki ściekowej, które znalazły się na liście rezerwowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Na mocy porozumienia podpisanego z marszałkiem nadal będzie możliwe wspieranie tych projektów, które nie otrzymały dofinansowania unijnego w konkursie ogłoszonym w ramach RPO. W przyszłym roku ważne też będą przedsięwzięcia z programu ochrony przeciwpowodziowej i rozwoju systemów małej retencji, w tym realizację zadań „Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły”, „Programu dla Odry – 2006” oraz „Programu małej retencji dla województwa śląskiego”. Planowane jest także wsparcie w następujących dziedzinach: likwidacja skutków powodzi, zastosowanie odnawialnych źródeł energii w gospodarce wodnej oraz zapewnienie mieszkańcom dostępu do wody pitnej.

Ochrona ziemi i powietrza

Środki będą też wykorzystane na ograniczenie obciążenia środowiska odpadami, zapewnienie bezpiecznego dla środowiska składowania odpadów, rewitalizację terenów poprzemysłowych i zdegradowanych i ochronę gleb użytkowanych rolniczo. Planowane jest dofinansowanie inwestycji związanych z ochroną atmosfery zwłaszcza mające na celu zmniejszenie emisji pyłowo-gazowej, w tym tzw. niskiej emisji, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania odnawialnych lub alternatywnych źródeł energii. Dofinansowywane będą również przedsięwzięcia polegające na zwiększeniu efektywności energetycznej.

Oszczędzanie energii

Na szczególnie preferencyjnych warunkach wspierane instalacje solarne, ogniwa fotowoltaiczne, biogazownie, kotły opalane biomasą, silniki zasilanych metanem, a także elektrownie wodne, wiatrowe oraz instalacje geotermalne.
Fundusz planuje przeznaczyć, tak jak w poprzednich latach, środki m.in. na ochronę przyrody i krajobrazu a także na edukację ekologicznej. Przewidziano też wydatki m.in. na kontynuację pilotażowej linii kredytowej „Dom energooszczędny” i utrzymanie bankowych linii kredytowych przeznaczonych na współfinansowanie zadań związanych z ograniczeniem emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Formy finansowania
Przedsięwzięcia proekologiczne WFOŚ będzie dofinansowywał w postaci preferencyjnych i umarzalnych pożyczek, dotacji, dopłat do oprocentowania kredytów, środków przekazywanych państwowym jednostkom budżetowym, bankowych linii kredytowych oraz innych zadań związanych z ochroną środowiska w regionie.

Komentarze

Dodaj komentarz