Widok na szyb Erbreich w 1906 roku / Zbiory muzeum w Rybniku
Widok na szyb Erbreich w 1906 roku / Zbiory muzeum w Rybniku

Jest tam sporo informacji, ale nie dotyczą one szybu widniejącego na fotografii. Są one także na mojej stronie internetowej www.charlotte.yoyo.pl. Jest to strona o kopalni Rydułtowy (dawnej Charlotte), doprowadzona do 1885 roku, co zaznaczone jest na początku. Od tego czasu wiele na kopalni się wydarzyło. Szyb Erbreich miał wieżę murowaną. Widać to na litografii z lat 60. XIX wieku. Z końcem lat 90. XIX wieku w odległości około 100 m na północ rozpoczęto głębienie nowego szybu Erbreich II. Był on nowoczesny z obudową murowaną (tamten miał drewnianą). Po osiągnięciu 113 m (takiej jak tamten) szyb otrzymał stalową wieżę z murowanym nadszybiem i parową maszynę wyciągową o mocy 60 KM w osobnym budynku. W 1900 roku został oddany do ruchu, a dwa lata później pogłębiony 187 m (poziom 200 m). Stary niepotrzebny szyb zasypano i liczba II z nazwy zniknęła.
Szyb przedstawia fotografia z 1906 roku. Z prawej widzimy dawny budynek szybowy, znacznie przebudowany i rozszerzony o nową kotłownię. Pozostał jeszcze stary czworokątny komin, obok którego wyrósł nowy, wyższy i okrągły. Kolejnej przebudowy szybu dokonano w 1910 roku. Postawiono nową wieżę, nowe budynki nadszybia i maszyny wyciągowej, istniejące do dziś. Przy szybie znajdowała się cała infrastruktura potrzebna do ruchu zakładu wydobywczego, co widać na fotografii z 1918 roku. Szyb jako wydobywczy czynny był do roku 1924. Następnie służył do transportu materiałów eksploatacyjnych, zjazdu załogi i wentylacji. Stopniowo likwidowano zbędne budynki w pobliżu, a następnie maszynę i klatki szybowe. Co z dawnej kopalni pozostało, można stwierdzić dziś.
Autorka opracowania nie mogła znać tej historii. Te i inne informacje o kopalni Rydułtowy znajdą się w mojej książce o trochę przydługim tytule „Dzieje Kopalni Węgla Kamiennego Rydułtowy-Anna. Kopalnia Charlotte 1806-1945”. Książka powinna ukazać się pod koniec listopada. Jak wynika z tytułu, dzieje kopalni kończą się na roku 1945. Co się dalej działo z szybem Erbreich, przez miejscowych zwanym Eprajch? Po wojnie został zgłębiony do poziomu 400 m, a w latach 70. do poziomu 600 m. Zaopatrzony jest w silny wentylator i służy do przewietrzania kopalni jako Szyb Powietrzny I. Na jego teren nie można wejść, gdyż jest częścią kopalni.

Komentarze

Dodaj komentarz