Ten budynek naprawdę oszczędza energię / WFOŚ Katowice
Ten budynek naprawdę oszczędza energię / WFOŚ Katowice

Wiecie, gdzie znajduje się jedyny w kraju biurowiec wyposażony w najnowocześniejszą w Europie energooszczędną technologię wytwarzającą łącznie ciepło, prąd i chłód z gazu ziemnego? Przy ulicy Konduktorskiej w Katowicach.

Oddany do użytku budynek jest pierwszym z powstającego kompleksu Górnośląskiego Parku Przemysłowego. Mają tutaj w sumie powstać cztery takie niskoenergetyczne obiekty. W otwarciu tego niezwykłego biurowca uczestniczyła w Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Energia ucieka z domów!

Jego budowa trwała półtora roku i kosztowała około 39 mln zł. Ponad 18 mln zł na ten cel pochodziło ze środków unijnych. Powierzchnia użytkowa energooszczędnego obiektu to 7,8 tys. m kw. Przeprowadzone analizy wykazały, że całkowite oszczędności w eksploatacji budynku wyniosą łącznie około 48 proc, a okres zwrotu inwestycji powinny zamknąć się w czasie od czterech do sześciu lat. – Budowane do tej pory w Europie budynki tracą około 40 proc. wykorzystywanej energii. Szacuje się, że zaniedbania w zakresie efektywności energetycznej w budownictwie kosztują kraje członkowskie Unii około 270 mld euro rocznie. – Dlatego oszczędność energii, minimalizacja kosztów utrzymania obiektów, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i ochrona powietrza jest dzisiaj sprawą priorytetową – mówią przedstawiciele katowickiego Funduszu.
Przypomnijmy, że unijna dyrektywa zobowiązała kraje członkowskie, aby po 31 grudnia 2020 roku wprowadzały na swoim terenie budowę obiektów o niemal zerowym zużyciu energii. Domy energooszczędne są już budowane w Austrii, Niemczech czy Szwajcarii.

Ogrzewasz i nic nie tracisz

Warto wspomnieć, że WFOŚiGW w Katowicach jako pierwsza w kraju instytucja finansów publicznych uruchomiła w ubiegłym roku pilotażową linię kredytową o nazwie „Dom energooszczędny”. Jest to pomoc w postaci nisko oprocentowanych kredytów jako dofinansowania do budowy domów o małym zapotrzebowaniu na energię cieplną.
Środki Funduszu w wysokości do 2 milionów udostępnione zostały po przetargu Bankowi Ochrony Środowiska w Katowicach i Częstochowie. Pieniądze te pozwoliły uruchomić kredyty na dofinansowania do instalacji i urządzeń technologicznych służących budowie domów, których wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową będzie niższy od 60 kilowatogodzin na metr kw. rocznie. Kredyty te są przeznaczone dla osób fizycznych i prowadzących działalność gospodarcza, a kredytowanie wynosi do 90 proc. dla zakupu i montażu urządzeń niekonwencjonalnych, m.in. źródeł ciepła (pompy ciepła, kolektory słoneczne), wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wymiennika gruntowego, a także instalacji ogrzewania, materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Do tej pory z tej oferty Funduszu skorzystało 13 beneficjentów wykorzystując 40 procent kwoty przewidzianej w pilotażowym programie.

Komentarze

Dodaj komentarz