Pamiętaj, że natura nie boli...

Kampania ta promuje Sieć Naturę 2000 w województwie śląskim. Rozpoczęła się 14 września w Katowicach, a jej organizatorem jest Stowarzyszenie Zrównoważonego Rozwoju Śląska Libra oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansował tę akcję dotacją w wysokości 60 tys. złotych. Pieniądze te zostaną przeznaczone przede wszystkim na materiały informacyjne, zrealizowanie filmu edukacyjnego oraz stworzenie interaktywnej strony internetowej dotyczącej funkcjonowania obszarów objętych ochroną przyrodniczą Natura 2000.

Jest to jedna z pierwszych tego typu kampanii w Polsce. Jej celem jest obalenie stereotypu, iż na terenach Natura 2000 niemożliwe są inwestycje. Otóż te obszary różnią się od rezerwatów przyrody. Ochronie w sieci Natura 2000 podlega nie cały obszar, ale konkretne siedliska i gatunki. Formy i sposoby ochrony mogą być kształtowane elastycznie. – Natura 2000 nie blokuje możliwości realizowania inwestycji zarówno małych, jak i dużych. Obowiązujące w tym zakresie zasady to swoiste sito, filtr, który umożliwia realizację inwestycji dobrze zaplanowanych i zaprojektowanych, a blokuje te, które są źle przygotowane pod względem środowiskowym – wyjaśnił Bernard Błaszczyk, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, podczas konferencji prasowej inicjującej tę kampanię.
Podobnie wypowiadała się Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach. – Chodzi nam o zburzenie stereotypów, że tereny objęte programem Natura 2000 są z góry przekreślone i wyłączone z aktywności człowieka.
Projekt „Natura nie boli” zakłada rozpoczęcie w województwie śląskim publicznej debaty i upowszechnienie wiedzy o najcenniejszych walorach przyrodniczych regionu oraz o możliwościach rozwoju gospodarczego z uwzględnieniem zasad ochrony przyrody, założeń programu Natura 2000, a także obowiązujących w nim przepisów i norm prawnych.

Natura 2000
Ustanowienie obszarów sieci Natura 2000 wynika z unijnych przepisów, tzw. dyrektyw ptasiej i siedliskowej. W województwie śląskim takich obszarów jest 41, niebawem może przybyć pięć kolejnych.

Komentarze

Dodaj komentarz