Henryk Siedlaczek
Henryk Siedlaczek

W środę piątek po raz ostatni zebrali się senatorowie, a w piątek po raz ostatni obradowali posłowie mijającej, szóstej kadencji. Najwyższy więc czas, aby przyjrzeć się, ile razy zabierali głos z sejmowej mównicy, ile zgłosili interpelacji, a ile oświadczeń, jak wyglądała sprawa ich frekwencji na obradach i udziału w głosowaniach. Dziś rozliczamy zatem parlamentarzystów z tego, jak sprawowali mandaty przez minione cztery lata.

 

Posłowie


Henryk Siedlaczek (PO)

Wystąpień – 366
Interpelacji – 223
Zapytań – 29
Oświadczeń – 72
Udział w głosowaniach – 96,32 proc.


Bardzo aktywny poseł, ma na swoim koncie rekordową w skali naszego regionu liczbę wystąpień i interpelacji. Obecnie już po raz trzeci stara się o poselski mandat, dwie poprzednie kadencje podsumowuje słowami Jana Pawła II: „Ani oskarżenia o karierowiczostwo, o kult władzy, o egoizm i korupcję, które nierzadko są kierowane pod adresem ludzi wchodzących w skład parlamentu, klasy panującej czy partii politycznej, ani dość rozpowszechniony pogląd, że polityka musi być terenem moralnego zagrożenia, bynajmniej nie usprawiedliwiają sceptycyzmu i nieobecności chrześcijan w sprawach publicznych”. Nie obrażał się za nazywanie go z racji nieujarzmionej fryzury Lukatym czy Kudłatym. Chętnie opowiadał uczniom o nerwicy posła, a w Radiu Katowice godoł po ślonsku. Jak mówi o sobie, jest wielkim entuzjastą gwary śląskiej i ma zamiar napisać o niej książkę, by młodzi ludzie pochodzący ze Śląska mieli świadomość swoich korzeni w dzisiejszym świecie. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku dostał 35124 głosów. W parlamencie został m.in. członkiem komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa. Przez rok pracował także w komisji gospodarki. (izis)




Krzysztof Gadowski (PO)

Wystąpień – 155
Interpelacji – 103
Zapytań – 36
Oświadczeń – 0
Udział w głosowaniach – 91,08 proc.


Poseł z Jastrzębia pilotował sprawę ekwiwalentu za węgiel. W 2007 roku weszła ustawa pozwalająca wypłacić ekwiwalent z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla pracowników przedsiębiorstw górniczych. Sejm przyjął nowelizację, dzięki której emeryci i renciści, którzy już otrzymali to świadczenie, nie będą musieli, jak do tej pory, składać co roku wniosków do ZUS-u o przyznanie ekwiwalentu. Rzecz dotyczy około dziesięciu tysięcy osób. Działa na rzecz autostrady A1 oraz Drogi Głównej Południowej.
Razem z tragicznie zmarłą Krystyną Bochenek zorganizował Jastrzębskie Dyktando, na wzór ogólnopolskiego. Ubiegłoroczna edycja została poświęcona pamięci pani senator. Wymyślił i przygotował konkurs Zwycięski Florian, który ma jednoczyć nasze ochotnicze straże pożarne. – Moim konikiem jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu. Udało mi się pozyskać z budżetu państwa dziesięć milionów zł z budżetu państwa na remont sali operacyjnej – mówi poseł Gadowski. Parlamentarzysta lubi brylować w mediach i dba o swój wizerunek. (adr)




Marek Krząkała (PO)

Wystąpień – 79
Interpelacji – 168
Zapytań – 23
Oświadczeń – 6
Udział w głosowaniach – 96,21 proc.


Germanista, nauczyciel i tłumacz. Jego konikiem jest polityka zagraniczna. Pracował w komisjach do spraw Unii Europejskiej oraz spraw zagranicznych. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej, został członkiem polsko-chińskiej grupy parlamentarnej oraz parlamentarnego zespołu ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Zyskał sobie opinię cichego, ale bardzo kompetentnego i pracowitego posła. Namaszczony przez PO, ubiegał się o fotel prezydenta Rybnika. Startował do tych wyborów, naszym zdaniem, trochę bez przekonania, ale zrobił naprawdę dobry wynik i spotkał się w drugiej turze z Adamem Fudalim, który ostatecznie go pokonał.
– Dla mnie kluczowe znaczenie ma poprawa układu komunikacyjnego i nowe miejsca pracy. Dziś rodzi się szansa na ponowne uruchomienie kopalni Dębieńsko. To miejsca pracy dla setek osób w tym regionie. Młodzi ludzie, którzy kończą w Rybniku kampus, mają tutaj problem ze znalezieniem pracy – mówi Marek Krząkała. (adr)




Ryszard Zawadzki (PO)

Wystąpień – 123
Interpelacji – 81
Zapytań – 0
Oświadczeń – 4
Udział w głosowaniach – 99,53 proc.


Kolejny nauczyciel w Sejmie. Zasiadał m.in. w komisjach samorządu terytorialnego oraz edukacji. Pracował nad ustawą, której celem było powstanie dwóch tysięcy wielofunkcyjnych boisk, tzw. orlików, oraz nad tzw. schetynówkami. Zajmował się reformą szkolnictwa zawodowego. Dzięki niej każda szkoła zawodowa będzie mogła prowadzić również kursy zawodowe. Brał udział w pracach nad tworzeniem ustaw, które dotyczyły organizacji pożytku publicznego i wolontariatu, a także wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach i miastach, utrzymania porządku i czystości w gminach.
– Ale nie uciekałem też od problemów lokalnych. Uczestniczyłem w mediacjach dotyczących problemów szpitali w powiecie wodzisławskim oraz w dyskusji na temat racjonalizacji sieci szkół. Powiat wodzisławski ma dwa powiatowe szpitale. Trzeba zastanowić się nad tym, jak doprowadzić do tego, by służba zdrowia funkcjonowała na nowych zasadach – mówi Ryszard Zawadzki. (adr)




Bolesław Piecha (PiS)

Wystąpień – 186
Interpelacji – 11
zapytań – 15
Oświadczeń – 0
Udział w głosowaniach – 88,7 proc.


Wśród parlamentarzystów z naszego regionu Bolesław Piecha jest długodystansowcem – mandat poselski sprawuje nieprzerwanie od 10 lat (od 2001 roku). W wyborach parlamentarnych 21 października 2007 został posłem po raz trzeci, uzyskując w okręgu rybnickim 44052 głosy. W poprzedniej kadencji miał jednak znacznie więcej do powiedzenia jako wiceminister zdrowia, w obecnej elektryzował opinię społeczną głównie publicznymi wyznaniami, jak to radzi sobie z alkoholizmem. Nie ulega wątpliwości, że poseł Piecha polubił publiczne wyznanie grzechów. Jeszcze w latach 90. na łamach gazet spowiadał się z wykonania około 1000 aborcji, zaś kilka miesięcy temu cała Polska mogła się dowiedzieć o jego walce z alkoholem. Nie można mu jednak odmówić profesjonalizmu i medialności. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych, członkiem międzynarodowego stowarzyszenia na rzecz ochrony życia Pro Life, autorem programu PiS dotyczącego ochrony zdrowia. Spośród posłów z naszego regionu najczęściej pojawia się w ogólnopolskiej telewizji i gazetach. Po ataku na biuro PiS w Łodzi chętnie opowiadał o tym, że ktoś zniszczył również jego samochód, niewykluczone że z chęci odwetu. Jednak nie był już tak wylewny, kiedy chodziło o przywilej darmowego parkowania na ulicy Kościelnej w Rybniku. (izis)




Grzegorz Janik (PiS)

Wystąpień – 31
Interpelacji – 25
Zapytań – 8
Oświadczeń – 1
Udział w głosowaniach – 86,57 proc.


Nauczyciel, prezes Klubu Sportowego Energetyk ROW Rybnik. Poseł piątej i szóstej kadencji. Pracował komisjach do spraw Unii Europejskiej, kultury fizycznej, sportu i turystyki. Był wiceprzewodniczącym stałej podkomisji ds. Euro 2012. Chyba lubi egzotykę, bo był szefem grupy parlamentarnej Polska – Republika Południowa Afryki, członkiem polsko-kubańskiej grupy parlamentarnej i polsko-tajwańskiego zespołu parlamentarnego. Pracował w zespole na rzecz katolickiej nauki społecznej.
Trzeba jednak przyznać, że zajmował się również bardziej konkretnymi sprawami (interpelacje w sprawach organizacji Euro 2012, bezpieczeństwa podczas imprez masowych, utworzenia sądu okręgowego w Rybniku, reorganizacji zakładów PKP Cargo SA czy komunalizacji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu).
Nam podpadł dwa lata temu, kiedy wyszło, że Klub Sportowy Energetyk ROW Rybnik wziął dotację z miasta na walkę z alkoholizmem. Dostał 58 tys. zł, chociaż nie miał takiej działalności w statucie. Mało tego, miał wpis o sprzedaży alkoholu! (adr)




Izabela Kloc (PiS)

Wystąpień – 88
Interpelacji – 91
Zapytań – 25
Oświadczeń – 3
Udział w głosowaniach – 86,89 proc.


Nauczycielka, dyrektorka szkoły, konsultantka w ośrodku edukacyjno-metodycznym. Związana więc z oświatą. W Sejmie pełniła m.in. funkcję wiceprzewodniczącej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, pracowała w komisji finansów publicznych.
Składała interpelacje m.in. w sprawach zasiłku opiekuńczego dla osób zajmujących się dziećmi niepełnosprawnymi, rent socjalnych dla wdów po zmarłych tragicznie górnikach, ale też przyszłości polskiej biotechnologii czy likwidacji szkół na terenie całego kraju. Zainicjowała cykl spotkań i działań zmierzających do przyznania wdowom po zmarłych tragicznie górnikach dożywotniej renty związanych z projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zakłada, że renta w takich przypadkach będzie przysługiwała wdowom bez względu na wiek i stan zdrowia.
Chociaż nie pochodzi z naszego regionu, to bywała tutaj dość często. Spotkała się m.in. z protestującymi przeciwko prywatyzacji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu. Podejmowała temat upublicznienia Jastrzębskiej Spółki Węglowej i bezpłatnej autostrady A1 w naszym regionie. Plus za elegancję, pani poseł dobrze wygląda i dobrze się nosi. (adr)




Tadeusz Motowidło (SLD)

Wystąpień – 68
Interpelacji – 76
Zapytań – 2
Oświadczeń – 0
Udział w głosowaniach – 70,90 proc.


Poseł weteran, sprawuje mandat od 2001 roku. Wcześniej związany z górnictwem, ze związkami zawodowymi. W Sejmie pracuje m.in. w komisji gospodarki. Na forum Sejmu pytał m.in. o to, jakie korzyści z wejścia na giełdę będzie miała załoga Jastrzębskiej Spółki Węglowej, interweniował w sprawie deputatów węglowych. Motowidło był współautorem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy Karta Nauczyciela przygotowanej przez grupę posłów Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Znany również z pozasejmowej działalności. Założył fundację Pomocna Dłoń, która realizuje m.in. program „Uczeń gotowy do szkoły”. Fundacja przygotowuje i przekazuje dzieciom z podstawówek wyprawki tuż na początku roku szkolnego. Program skierowany jest do dzieci z Żor, Raciborza, Mikołowa, Rybnika, Wodzisławia, Jastrzębia, Pszowa, Radlina, Rydułtów. Fundacja organizuje jeszcze m.in. Mikołaja i wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży. To też przynosi głosy... (adr)




Adam Gawęda (PJN)

Wystąpień – 150
Interpelacji – 59
Zapytań – 29
Oświadczeń – 5
Udział w głosowaniach – 96,36 proc.


Jeden z najbardziej wyrazistych parlamentarzystów z naszego regionu. W listopadzie 2007 roku pierwszy raz zasiadł w ławie poselskiej z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach uzyskał 7757 głosów. Z wykształcenia jest inżynierem górnikiem, mieszka wraz z rodziną w Syryni (gmina Lubomia).
W mijającej, szóstej, kadencji co najmniej trzy razy zaskoczył swoją działalnością. Pierwszy raz, kiedy zdecydowanie przyczynił się do wymiany zarządu w spółdzielni Orłowiec w Rydułtowach (miejsce prezesa Czesława Mazurka zajął Mariusz Ganita). Drugi raz – kiedy podczas prac podkomisji sejmowej w sprawie nowelizacji prawa geologicznego i górniczego nie stanął jednoznacznie pod stronie samorządów w walce o podatek od budowli podziemnych. Gminy górnicze spodziewały się znaleźć w nim, jako byłym samorządowcu i górniku zarazem, poplecznika w boju o sporne pieniądze. Trzecim i chyba największym zaskoczeniem była zmiana barw klubowych. Po prawie trzech latach pracy w klubie PiS, Adam Gawęda znalazł się w gronie buntowników, którzy w listopadzie 2010 roku przystąpili do nowo utworzonego klubu parlamentarnego Polska Jest Najważniejsza.


 

Senatorowie


Antoni Motyczka (PO)

Zasiada w Senacie od 2005 roku. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku po raz drugi uzyskał mandat senatorski. Otrzymał 128754 głosy.
Ma spore doświadczenie w pracy samorządowej ponieważ dość długo był radnym powiatowym, a następnie przewodniczącym Rady Powiatu Wodzisławskiego. W 1999 roku został przewodniczącym Zespołu Sterującego ds. Budowy Autostrady A1 i mocno przyczynił się do przyspieszenia tej kluczowej dla naszego regionu inwestycji. Sam mówi, że polityka dała mu drugą młodość. Prof. Antoni Motyczka skończył w tym roku równo 70 lat i startuje do parlamentu po raz trzeci. Jako pracownik naukowy Politechniki Śląskiej jest autorem kilkudziesięciu publikacji, a także około 40 patentów. Senator Motyczka jest bardzo aktywny, spotkać go można niemal na wszystkich ważniejszych spotkaniach, konferencjach czy uroczystościach. Jak wiadomo, jest nie tylko naukowcem, ale i znanym przedsiębiorcą. Pełni również funkcję dyrektora Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku. Startował z hasłem „Senator dla ludzi”. Jak pisze w sprawozdaniu, przez jego biuro przewinęły się tabuny, jako pierwszy uruchomił bezpłatne porady prawne. Nie pobiera wynagrodzenia za sprawowanie mandatu. Nieoficjalnie wiadomo, że nie pała wielką miłością do Ruchu Autonomii Śląska i dość nerwowo reaguje na widok jego lidera Jerzego Gorzelika. Jako senator z listy PO nie był zachwycony koalicją PO – RAŚ utworzoną w Sejmiku Województwa Śląskiego, a w głosowaniu prawdopodobnie się jej sprzeciwił. (izis)




Tadeusz Gruszka (PiS)

Cichy, skromny i bardzo miły rybnicki radny przeistoczył się w wojownika na śmierć i życie. Jako senator wybrany z listy Prawa i Sprawiedliwości, wytoczył na swoim prywatnym blogu ostrą wojnę nie tyle niesprawiedliwości społecznej, co... Platformie Obywatelskiej. Oto jeden z jego ostatnich wpisów zatytułowany „Dlaczego Tusk skłamał?”: Zważywszy, że audytorium medialne było duże, premier zaryzykował i… skłamał. Być może wyliczył sobie, że owo kłamstwo się opłaci, tym bardziej że PiS zadeklarowało, że nie będzie toczyć kampanii w sądach. Przeliczył się, to kłamstwo nie ujdzie mu na sucho, gdyż czeski szef frakcji konserwatystów żąda przeprosin”. Pod każdym wpisem senatora Gruszki można przeczytać siarczyste komentarze, niektórzy z autorów wpisów nie przebierają w słowach. Niezrażony krytyką, a zbudowany wsparciem internautów senator Gruszka pisze m.in. o zielonej karcie i zielonych papierach, a także o manipulowaniu faktami przez jedną ze stacji telewizyjnych. Kilka razy był cytowany przez ogólnopolskie media z racji swoich opinii przeciwko rządom PO. Jest sekretarzem Senatu, a zarazem członkiem komisji gospodarki narodowej oraz komisji spraw Unii Europejskiej. Kilka miesięcy temu wsławił się akcją malowania rybnickiego przystanku dla upamiętnienia powstań śląskich. W jakich sprawach zwracał się ostatnio do ministrów? Płynności ruchu na drogach, elektronicznego poboru opłat na autostradach i drogach szybkiego ruchu oraz zwiększonych limitów prędkości obowiązujących na autostradach i drogach ekspresowych. W wyborach w 2007 roku otrzymał 116032 głosy. (izis)

2

Komentarze

  • Ben dla przykładu ! 23 września 2011 18:42Pusty nieważny głos, jako "zakamuflowana opcja niemiecka" nie interesuje mnie ten cyrk obiecanek.
  • Frogo Glosuj bez obciachu spusc jedynke do piachu 22 września 2011 20:11W mysl proporcjonalnej ordynacji jezeli list uzyska np. dwa mandaty do sejmu wejda kandydaci, ktorzy uzyskali kolejno najwiecej glosow na liscie. Np. 2 lub 7. Glosuj bez obciachu spusc jedynke do piachu.

Dodaj komentarz