Ingrid (z lewej) podczas wizyty w Rybniku / archiwum
Ingrid (z lewej) podczas wizyty w Rybniku / archiwum
Wśród ofiar masakry na wyspie Utoya jest niespełna 18-letnia Ingrid, która była w mieście w ramach szkolnej wymiany.
W zeszłym tygodniu Zespół Szkół Technicznych w Rybniku otrzymał wstrząsający list z Norwegii. Jest w nim informacja, że wśród ofiar masakry na wyspie Utoya jest niespełna 18-letnia Ingrid Berg Heggelund, uczennica Ås Videregående Skole, współpracującej z ZST. Ingrid uczestniczyła w wymianie między szkołami i w marcu 2010 roku odwiedziła Rybnik. W maju tego samego roku była opiekunką Kasi, która z grupą uczniów ZST pojechała do Norwegii. – Pamiętam ją, bo te grupy liczyły zaledwie dziesięciu uczniów i nauczycieli. Była bardzo miła, uczestniczyła w naszej konferencji. Mówiła o norweskim rynku pracy. Sympatyzowała z Norweską Partią Pracy. Była bardzo wesoła, podobało jej się w Rybniku. Zrobiła sporo zakupów w rybnickich galeriach handlowych, wiadomo, Norwegowie mają trochę drożej niż Polacy – opowiada Łukasz Kohut, koordynator projektu pomiędzy ZST i szkołą w Norwegii.
Łukasz ma kontakt z uczestnikami wymiany. – Jeden z nich, chłopak zainteresowany norweską i polską polityką, mówił mi, że Ingrid prawdopodobnie nie żyje. Figurowała wtedy jeszcze jako zaginiona... Jej znajomi zorganizowali na portalu Facebook akcję poszukiwawczą. Niestety, straszne pogłoski okazały się prawdziwe – opowiada Łukasz Kohut. Kiedy ta smutna wiadomość dotarła do Rybnika, dyrekcja szkoły natychmiast wysłała do Norwegii list kondolencyjny. Na wyspie było wtedy jeszcze kilku uczniów zaprzyjaźnionej szkoły, ale udało im się uciec... W ZST mają nadzieję, że mimo tej tragedii kontakty z Norwegami zostaną utrzymane. Współpraca między Rybnikiem i Norwegią rozpoczęła się dwa lata temu. Łukasz Kohut, syn dyrektorki ZST, pracował wówczas w Norwegii. Od mamy dowiedział się, że są fundusze norweskie, które można zdobyć na organizację wymiany między szkołami.
– Rozpoczęliśmy poszukiwanie takiej szkoły w Oslo. Było trudno, moja szefowa poradziła mi, by szukać również poza stolicą. W ten sposób znaleźliśmy Ås Videregående Skole – wspomina Łukasz Kohut. Okazało się, że obie placówki mają podobny profil. Rozpoczęła się współpraca. – Zorganizowaliśmy cztery konferencje, dotyczyły porównania rynku pracy w Polsce i w Norwegii. Dwie odbyły się w Polsce, dwie w Norwegii. Były też wycieczki, zwiedzanie Oslo i Śląska – opowiada Łukasz Kohut. Ingrid była jedną z uczestniczek projektu... Do masakry na obozie młodzieżówki Norweskiej Partii Pracy na wyspie Utoya doszło 22 lipca. Zginęło w niej 69 osób. Sprawcą jest 32-letni Anders Behring Breivik, prawicowy ekstremista, były członek prawicowej Partii Postępu.

Komentarze

Dodaj komentarz