W środku Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚ-u w Katowicach  / WFOŚiGW
W środku Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚ-u w Katowicach / WFOŚiGW

Hodowla żubra i głuszca, zamieranie świerka w Beskidach, atrakcyjne i nowoczesne formy edukacji ekologicznej, stan lasów w naszym regionie – to tylko niektóre tematy konferencji „Lasy dla ludzi”. Uczestniczyło w niej blisko sto osób - leśników, ekologów, naukowców i dziennikarzy ekologicznych. Konferencję zorganizowali wspólnie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach z okazji obchodów Międzynarodowego Roku Lasów.
Prowadzący konferencję przedstawili stan lasów w naszym regionie oraz ich rolę w kształtowaniu warunków życia mieszkańców. Zaprezentowali także przedsięwzięcia podejmowane w zakresie ochrony środowiska i chronionych gatunków zwierząt oraz w zakresie edukacji przyrodniczo – leśnej. Jednym z najsmutniejszych tematów była klęska zamierania świerka w Beskidach.
Uczestnicy konferencji „Lasy dla ludzi” mieli okazję nie tylko odwiedzić ośrodki edukacji przyrodniczej, ale wziąć także udział w konferencji o problemach leśnictwa i gospodarki leśnej. - Bez wątpienia należy zabiegać o jak najbardziej atrakcyjne i nowoczesne formy edukacji ekologicznej – podkreślali uczestnicy dyskusji. W konferencji uczestniczyli Bernard Błaszczyk, wiceminister środowiska, Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski, Gabriela Lenartowicz,prezes WFOŚ-u w Katowicach, Kazimierz Szabla, dyrektor RDLP oraz goście z ministerstwa leśnictwa w Austrii.
Uczestnicy konferencji mieli także okazję zobaczyć unikatową w skali europejskiej hodowlę głuszców w Istebnej. W tamtejszym ośrodku hodowli tych ptaków, dzięki dofinansowaniu ze środków WFOŚiGW w Katowicach, możliwa stała się wyjątkowo trudna i kosztowna reintrodukcja ginącego gatunku głuszca.

Komentarze

Dodaj komentarz