Logotypy
Logotypy

W wyborach samorządowych wybiera się członków organów stanowiących jednostkę samorządu terytorialnego, czyli między innymi radę miasta (lub gminy) oraz jednoosobowe ograny wykonawcze – prezydenta i burmistrza miasta, a także wójta gminy.
Prawo do głosowania w wyborach mają osoby pełnoletnie, wpisanie do rejestru wyborców z uwzględnieniem faktu stałego miejsca zamieszkania na obszarze miasta, którego organy wybieramy. Nie posiadają go obywatele pozbawieni praw publicznych prawomocnym wyrokiem sądu lub praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu oraz ubezwłasnowolnieni orzeczeniem sądowym.
Wyklucza się też osoby, które utraciły prawo wybieralności (bierne prawo wyborcze), czyli są karane za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, obciążone prawomocnym wyrokiem warunkowo umarzającym postępowanie karne lub sądowo pozbawione prawa wybieralności.

Kogo możemy wybierać
Swoją kandydaturę na prezydenturę (burmistrza lub wójta) może zgłosić każdy obywatel, który najpóźniej w dniu głosowania ukończył 25 lat oraz posiada prawo wybieralności do rady miasta, na którego obszarze kandyduje. Nie musi on jednak na stałe mieszkać w tym mieście.
Funkcji prezydenta nie można sprawować jednocześnie w dwóch miastach, zabronione jest też łączenie jej z członkostwem w innych organach samorządu terytorialnego (w tym w mieście, w którym jest się prezydentem lub jego zastępcą), zatrudnieniem w administracji rządowej oraz mandatem posła lub senatora.
Posiadanie prawa wybieralności jest również wymogiem koniecznym do startowania w wyborach do rady miasta. Poza tym kandydat na takie stanowisko musi ukończyć 18. rok życia – może być nim również obywatel Unii Europejskiej, niebędący obywatelem polski, ale któremu przysługuje bierne prawo wyborcze.

Marta Dąbrowska, Sabina Wiencek, Łukasz Szymura
Autorzy są uczniami I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku

Komentarze

Dodaj komentarz