Dziś w rybnickiej radzie miasta zasiada 25 radnych / Wacław Troszka
Dziś w rybnickiej radzie miasta zasiada 25 radnych / Wacław Troszka

Rok 1990 był przełomowy dla naszego miasta. Właśnie wtedy odbyły się pierwsze wolne wybory do samorządowe. Przypominamy Wam, jak wybieraliście wtedy i w kolejnych latach.
W majowych wyborach do samorządu do rady miasta wybrani zostali przedstawiciele takich ugrupowań jak: Rybnicki Komitet Obywatelski „S” (33 mandaty), Stronnictwo Demokratyczne, PSL, PAX (10 mandatów), SdRP (1 mandat) oraz KPN (1 mandat). Przewodniczącym Rady została Urszula Szynol.
Wówczas w rybnickiej radzie miasta zasiadało 45 radnych. Ich liczba jednak malała – obecnie radnych jest 25. Jak wskazuje praktyka, to dobry kierunek, bo jakość pracy samorządu nie spadła, w przeciwieństwie do kosztów utrzymania jego organów.
Warto też zauważyć, że w wyborach samorządowych na terenie naszego miasta, aż do 2006 roku, większość mandatów przypadała ugrupowaniom regionalnym. To dowodzi, że rybniczanie potrafili oddzielać wielką politykę od spraw lokalnych.

RRR i BSR
W 1994 roku 33 z 45 mandatów zdobyło ugrupowanie Ruch Rozwoju Rybnika (RRR). Prowadzone przez Józefa Makosza, ówczesnego prezydenta miasta. Drugim największym ugrupowaniem w Radzie Miasta zostało SLD, które obsadziło czterech swoich przedstawicieli.
Po dwa mandaty przypadły dla przedstawicieli Unii Wolności (UW), Rybnickiego Porozumienia Prawicy (RPP), Wspólnego Domu. Ruch dzielnicy Samorządowej Niewiadom oraz BBWR otrzymali po jednym mandacie. Urszula Szynol została ponownie przewodniczącym rady.
Z kolei w roku 1998 najwięcej, bo 19, mandatów zdobyło RRR. 16 mandatów przypadło Akcji Wyborczej Solidarność (AWS) prowadzonej przez Adama Fudalego, dziewięć dla SLD i jeden dla UW. Mandatu nie zdobyła Przewodnicząca RM Urszula Szynol, a jej stanowisko objął Stanisław Stajer.
Był to także rok pełen napięć, jakie panowały pomiędzy ugrupowaniami w nowo wybranej Radzie Miasta. Już na drugiej sesji RM nawiązał się spór pomiędzy ugrupowaniami AWS i SLD a RRR. Ważnym posunięciem było wtedy wybranie sześciu przewodniczących komisji: czterech z AWS-u i dwóch z SLD.

Frekwencja niestety spada
Kolejne wybory przypadły 27 października 2002 roku. W roku tym wybraliśmy nie 45 radnych, jak to miało miejsce dotychczas, a 25. Największą liczbę mandatów (14) otrzymał Blok Samorządowy Rybnik (BSR), prowadzony przez Adama Fudalego. Rybnicka Inicjatywa Społeczna do RM wprowadziła sześciu radnych, koalicja SLD-UP czterech, a Platforma Obywatelska jednego. Przewodniczącym rady został Michał Śmigielski.
W ostatnich wyborach samorządowych znacznie mniej mandatów przypadło ugrupowaniom regionalnym, gdyż większość miejsc w RM obsadziły ugrupowania ogólnopolskie. Najwięcej mandatów, bo aż 11, zdobyło BSR. Kolejno siedem i sześć dla PO i PiS, a jeden mandat zdobyło ugrupowanie Nasz Rybnik. Przewodniczącym został Stanisław Jaszczuk (PiS).
Co przyniesie rok obecny? Tego nie wiemy, jednak jedyne, do czego chcemy zachęcić, to zwiększenie frekwencji wyborczej, ponieważ ta z roku na rok spada.

Aleksandra Mularczyk, Dominika Szafarczyk, Karol Kondrot
Autorzy są uczniami V LO i IV LO w Rybniku



Warto zapamiętać
- W pierwszych kadencjach w radzie miasta zasiadało po 45 radnych. W roku 1990 najwięcej głosów wyborców zdobyli: Jerzy Frelich (2 414) oraz Józef Makosz (2 021).
- W wyborach 1998 roku, spośród wszystkich kandydatów na radnych największa liczbę ważnych głosów otrzymali kolejno: Józef Makosz (2582), Józef Cyran (1777) i Michał Śmigielski (965).
- Józef Makosz został wybrany na prezydenta w 1990 roku, startując jako jedyny kandydat. Swój urząd sprawował przez dwie kadencje.
- Najdłużej, bo od 1998 roku, prezydenturę sprawuje Adam Fudali. W roku 2002 w pierwszych bezpośrednich wyborach prezydenckich zdobył on 57,24 procent ważnych głosów. Cztery lata później powtórzył swoje zwycięstwo zdobywając prawie 52 proc. głosów. Wiadomo już, że w tegorocznych wyborach które odbędą się jesienią, także wystartuje.

Komentarze

Dodaj komentarz