Subskrypcja newslettera

Pomyślnie zapisno adres e-mail!
Dziękujemy!

Aby skonfigurować swoją subskrypcję kliknij tutaj

Zmień miasto dla prognozy pogody

Wybierz miasto:

Dzisiaj jest 02 kwietnia 2015
Pogoda dla:Rybnik [ zmień miasto ]
DziśJutro
ładowanie...
Ostoja - Domki nad morzem
Znak zodiaku: Baran » sprawdź horoskop
Imieniny:
ładowanie...
» złóż życzenia
Przeszukaj:
Zwierzęta pustoszą uprawy w Markowicach

Jak pozbyć się dzików

15-07-2009

Zwierzyna coraz bardziej daje się we znaki mieszkańcom raciborskiej dzielnicy Markowice. Dziki już nie tylko niszczą uprawy, ale zagrażają też gospodarzom. Są na tyle oswojone, że podchodzą pod zagrody. Zaniepokojeni ludzie zwrócili się do prezydenta Raciborza Mirosława Lenka, który z kolei wystąpił do starosty o wydanie pozwolenia na redukcyjny odstrzał. Nic z tego jednak nie będzie.
Problem polega na tym, że dziki zadomowiły się na terenie lasu Obora, wchodzącego w skład Arboretum Bramy Morawskiej, który jest obszarem chronionym. Jak wyjaśnia Kazimierz Hajok, prezes koła łowieckiego Borki w Lyskach, które ma swój obwód właśnie w obrębie lasu Obora, redukcyjny odstrzał dzików pozwoliłby na znaczne ograniczenie populacji tej zwierzyny. – Gdybyśmy mogli wejść do lasu i odstrzelić dziki, które są utrapieniem dla sąsiadujących gospodarstw, ludzie odetchnęliby z ulgą – tłumaczy myśliwy. Starosta raciborski nie chce jednak wydać na to pozwolenia. Jak tłumaczy Krzysztof Sporny, szef powiatowego referatu środowiska, starostwo mogłoby zgodzić się na takie rozwiązanie tylko wtedy, gdy dziki zagrażałaby obiektom produkcyjnym lub użyteczności publicznej.
Płaci koło
– W tym przypadku jednak chodzi o szkody w indywidualnych uprawach rolnych. – Odszkodowania powinno więc wypłacać koło łowieckie – mówi Krzysztof Sporny. Koło Borki z Lysek wypłaca rolnikom odszkodowania, ale, jak mówi Kazimierz Hajok, jeśli dziki nadal będą pustoszyły uprawy rolne w Markowicach, to być może niebawem będzie musiało ogłosić upadłość. – W całym zeszłym roku wypłaciliśmy odszkodowania na kwotę ponad 25 tys. zł. Teraz mamy dopiero lipiec, a wartość odszkodowań już sięga 26 tys. zł. Tymczasem pieniądze, jakimi dysponujemy, pochodzą wyłącznie z naszych składek członkowskich i sprzedaży zwierzyny. To bardzo niewielki dochód, zwłaszcza że ostatnio ceny skupu dziczyzny poszły mocno w dół – mówi z niepokojem prezes Hajok.
Póki co problem mają rozwiązać specjalne odstraszacze akustyczne i chemiczne, które zakupiła gmina. Na razie dziki udało się wypłoszyć z upraw kukurydzy, niestety, przeniosły się na zagony ziemniaków i zboża. – Uprawy ziemniaków są doszczętnie zryte, a zboże ogryzione z kłosów. Niektóre stada siedzą w zbożach przez cały dzień. Takie zboże nie nadaje się już do młócenia – żalą się Maria i Andrzej Magdewiczowie, którym dziki spustoszyły uprawy ziemniaków już w 65 procentach. – Najgorsze jest to, że zwierzyna się niczego nie boi. Petardy, specjalne preparaty odstraszające – nic już nie działa! Aż strach wyjść na spacer do lasu – dodaje z kolei Urszula Przybyła.
Pasy ochronne
Dziki i inne leśne zwierzęta dają się we znaki nie tylko e w Raciborzu, bo jest to problem całego Śląska. Wynika on m.in. z tego, że zimy ostatnio bardzo złagodniały, w efekcie obserwuje się systematyczny wzrost populacji zwierzyny, której zaczyna być za ciasno w lesie, więc wychodzi na pola. Nieraz zresztą pojawia się nawet w centrach miast. Koła łowieckie wspierają się w walce z tą plagą, zakładają również specjalne poletka z przysmakami dla dzikiej zwierzyny, żeby zatrzymać ją przed wchodzeniem w szkodę. – Mamy pola kukurydzy i innych upraw o łącznej powierzchni prawie trzech ha. Tworzą one w sumie dwukilometrowy pas ochronny w sąsiedztwie terenów leśnych – mówi Kazimierz HajokKażdego roku nadleśnictwa zwiększają limity odstrzałów, ale zwierzyny przybywa. W 2004 roku Nadleśnictwo Rybnik zgodziło się na odstrzał 44 dzików, w tym roku już na 175. – Na razie odstrzeliliśmy tylko 45 sztuk zwierzyny, bo od 15 stycznia do 15 sierpnia lochy mają okres ochronny. Limity jednak zrealizujemy, a jak zajdzie potrzeba, to wystąpimy o ich zwiększenie – tłumaczy Kazimierz Hajok (Amis)


W tym roku myśliwi z koła Borki odstrzelili 45 dzików. Plan mówi o 175 sztukach
Ostatnie komentarze

włodek18002010-10-12 09:16:21
nie tylko Śląsku ,ale w
nie tylko Śląsku ,ale w woj. lubelskim
zobacz wszystkie komentarze
Prokuratura w JSW
02-04-2015 Prokuratura Apelacyjna w Katowicach wszczęła śledztwo w sprawie domniemanej niegospodarności w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Postępowanie rozpoczęto na podstawie zawiadomienia złożonego w lutym do organów ścigania przez śląsko-dąbrowską Solidarność. Śledztwo obejmuje okres od 2012 roku do stycznia 2015...
Kradli felgi i opony
02-04-2015 Kryminalni z Żor zatrzymali złodziei, którzy z komisu samochodowego ukradli ponad 20 aluminiowych felg i opon wartych blisko 5,5 tysiąca złotych. Zatrzymano też pasera, który pomagał w ukryciu i sprzedaży łupu. Mężczyźni przyznali się do winy. Grozi im teraz do 5 lat więzienia. Mężczyźni w wieku 23 i...
Gdzie jest Sebastian Sikorski?
02-04-2015 Policjanci z wydziału kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju prowadzą poszukiwania 30-letniego mieszkańca miasta, Sebastiana Sikorskiego. Mężczyzna po raz ostatni kontaktował się z bliskimi w środę, 1 kwietnia. Z treści ostatniej wiadomości jaką wysłał do swojego kolegi wynika, że...
Kto może być szkaciorzem
Kto może być szkaciorzem
01-04-2015   Wiesław Łękawski ze Świerklan to chodzący dowód na to, że nie trzeba być rdzennym Ślązakiem, żeby osiągać sukcesy w śląskich, wydawałoby się, specjalnościach!
Geodeta gwiazdą disco?
Geodeta gwiazdą disco?
01-04-2015    26-letni Łukasz Porada z Żor ma zamiar podbić scenę disco polo i dance. Na razie szuka swojej szansy w telewizyjnym programie Polo TV.
Rybnik: Śledczy w urzędzie. Co badają?
Rybnik: Śledczy w urzędzie. Co badają?
01-04-2015  Jak podawaliśmy, działania promocyjne poprzedniej ekipy rządzącej miastem znalazły się pod lupą śledczych.  Dziś piszemyy, jakie. I pytamy, jak wpłynie to na przyszłość koalicji w radzie miasta.
Żory: Otwarli nową przychodnię miejską
Żory: Otwarli nową przychodnię miejską
01-04-2015   Ta placówka nigdy nie zamknie drzwi przed pacjentami. Powodem jej otwarcia była fala protestów lekarzy rodzinnych z początku roku.
Śmiertelny wypadek na Mikołowskiej, nie żyje kierowca passata
Śmiertelny wypadek na Mikołowskiej, nie żyje kierowca passata
01-04-2015 W zderzeniu volkswagena passata z samochodem ciężarowym obrażenia odniósł kierujący VW. Zmarł w szpitalu. Droga wojewódzka nr 925 była całkowicie nieprzejezdna.
55 pijanych na jastrzębskich drogach
01-04-2015 Aż 55 nietrzeźwych kierowców zatrzymali od początku roku jastrzębscy policjanci. Większość wpadła w wyniku rutynowych kontroli. Przy okazji złapano trzy osoby, które prowadziły pod wpływem narkotyków.
Potrącona 10-latka, na szczęście nic jej się nie stało
01-04-2015 Do potrącenia 10-letniej dziewczynki doszło wczoraj na oznakowanym przejściu dla pieszych. Na szczęście dziecko nie odniosło żadnych obrażeń. Kierowca fiata został ukarany mandatem.
53-latka narozrabiała za kierownicą
01-04-2015 Nawet na trzy lata może trafić do więzienia 53-latka, która prowadziła samochód mimo sądowego zakazu. Kobieta wpadła w ręce policjantów, bo spowodowała kolizję. 
40-latek zaatakował policjantów
01-04-2015 Nawet trzy lata w więzieniu może spędzić 40-letni mieszkaniec Rybnika, który zaatakował policjantów podczas interwencji domowej. 
Ranny 20-letni motocyklista
31-03-2015 Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj w Wodzisławiu. Ranny został 20-letni motocyklista.
Kolejny amator trawki za kratami
Kolejny amator trawki za kratami
31-03-2015 Stróże prawa zatrzymali w Mszanie 22-letniego jastrzębianina, który miał przy sobie przy sobie przeszło 27 gramów marihuany. 
Strażacy wyratowali dziecko z nietypowej opresji!
31-03-2015 Dziewczynka wetknęła palec w otwór na drzwiczkach skrzynki elektrycznej i nie mogła go wyjąć. Akcja zakończyła się szczęśliwie.
19-latek z marihuaną
19-latek z marihuaną
31-03-2015 W ręce raciborskich stróżów prawa wpadł 19-latek z ponad trzema gramami marihuany. Stanie za to przed sądem.
Bandycki napad pseudokibiców na sześciu 14 i 15-latków
Bandycki napad pseudokibiców na sześciu 14 i 15-latków
31-03-2015 Wodzisławscy policjanci zatrzymali dziewięciu pseudokibiców, którzy w Lubomi napadli na grupę 14-latków. Zamaskowani mężczyźni pobili chłopców, a następnie skradli im szaliki klubowe. 
Żory: Motocykliści zapraszają na otwarcie sezonu
Żory: Motocykliści zapraszają na otwarcie sezonu
31-03-2015 Tradycyjnie paradę ulicami miasta poprzedzi msza św. w intencji miłośników szybkich i mocnych jednośladów.
Chciał wręczyć policjantom 1700 złotych łapówki
30-03-2015 Policjanci zatrzymali w Knurowie mężczyznę, który próbował ich skorumpować. Aby uniknąć kontroli przewożonego ładunku, usiłował wręczyć stróżom prawa 1700 zł. 
Kierowca pijany i poszukiwany przez sąd
30-03-2015 Półtora promila miał w organizmie 41-letni kierowca, którego zatrzymali jastrzębscy policjanci. Okazało się również, że mieszkańca powiatu wodzisławskiego poszukuje wymiar sprawiedliwości.
Okradła obłożnie chorą kobietę
30-03-2015 27-letnia mieszkanka Żor odpowie za naruszenie miru domowego i kradzież pieniędzy. Wykorzystując chorobę sąsiadki, wtargnęła do jej mieszkania. Szczęśliwie poszkodowanej przyszedł z pomocą sąsiad.
Okradł własną matkę
30-03-2015 Kryminalni z Żor zatrzymali włamywacza, który przez ostatnie miesiące plądrował osiedlowe piwnice. 29-latek nie oszczędził nawet swojej matki. Grozi mu do 10 lat więzienia.
Wodzisław: Po mieście krąży oszust!
30-03-2015 Po osiedlu XXX-lecia PRL krąży fałszywy ankieter, który podaje się za pracownika urzędu miasta - ostrzega dzisiaj magistrat.
Koszmarny wypadek na autostradzie
Koszmarny wypadek na autostradzie
30-03-2015 Do strasznego wypadku doszło na autostradzie A1 w Czerwionce-Leszczynach. Cudem tylko nie zginęli w nim kierujący i pasażerowie. Samochód nadaje się do kasacji.
Dwie tragedie na drogach: zginęli kierowcy, a pieszy walczy o życie
Dwie tragedie na drogach: zginęli kierowcy, a pieszy walczy o życie
30-03-2015 Policjanci wyjaśniają okoliczności dwóch śmiertelnych wypadków drogowych, do których doszło podczas weekendu w Rybniku i Bełku. Zginęli w nich kierujący samochodami osobowymi. W ciężkim stanie jest również pieszy potrącony przez auto.
Desperatka okaleczyła się nożem
30-03-2015 Wodzisławscy policjanci uratowali 33-latkę, która usiłowała popełnić samobójstwo. Kobieta okaleczała się nożem. Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji mundurowych nie doszło do tragedii.
Tragiczny wypadku na ulicy Rudzkiej
29-03-2015 Dziś w nocy w Rybniku doszło do tragicznego wypadku. Zginął kierowca, który z nieustalonych przyczyn uderzył w ogrodzenie.
Gorzyce: Procesja z palmami
Gorzyce: Procesja z palmami
29-03-2015 Kilkadziesiąt palm tych dużych i nieco mniejszych nieśli dzisiaj uczestnicy procesji w Gorzycach
Rybnickie teatry na jednej scenie
Rybnickie teatry na jednej scenie
29-03-2015 Okazją do przygotowania przedstawienia był Międzynarodowy Dzień Teatru.
Leszczyny: Zapachniało świętami i wiosną
Leszczyny: Zapachniało świętami i wiosną
28-03-2015 Tłum mieszkańców wziął dzisiaj udział w Jarmarku Wielkanocnym. Każdy mógł spróbować świątecznych smakołyków.
Strażacy i kominiarze rozprowadzą fantastyczny komiks o niskiej emisji!
Strażacy i kominiarze rozprowadzą fantastyczny komiks o niskiej emisji!
28-03-2015 Jutro na rynku w Żorach strażacy ochotnicy i kominiarze będą rozdawali komiks zachęcający do zastępowania starych węglowych pieców ekologicznymi kotłami. 
Z promilami w drogę
28-03-2015 Stróże prawa wyeliminowali  złapali nietrzeźwego kierującego. 45-latek z Jastrzębia Zdroju miał w organizmie ponad dwa promile. 
Oszukiwał przy wymianie pieniędzy
Oszukiwał przy wymianie pieniędzy
28-03-2015 Policjanci zatrzymali 37-letniego rybniczanina, który próbował oszukać personel apteki w Suszcu. 
Roboty walczyły w Tyglu
Roboty walczyły w Tyglu
28-03-2015 Do rywalizacji zgłoszono prawie 170 robotów z kilku krajów Europy.
Chwiejnym krokiem z trzyletnią córką
27-03-2015 Mundurowi z Wodzisławia zatrzymali pijanego ojca, który chwiejnym krokiem prowadził trzyletnią córką. Policję zawiadomił przypadkowy świadek.
Młodzież walczyła o indeksy na KUL
Młodzież walczyła o indeksy na KUL
27-03-2015 Jedenastu uczniów otrzymało indeksy dzięki konkursom, które zorganizowało IV LO w Rybniku.
Urząd Miasta Rybnika: CBA prosi o dokumenty
Urząd Miasta Rybnika: CBA prosi o dokumenty
27-03-2015 Co wynika z audytu, który dotyczył działań promocyjnych poprzedniej ekipy rządzącej Rybnikiem? O dokumenty poprosiło CBA, sprawą z  urzędu zajęła się też prokuratura.
Stodoły: Nocny pożar w domu jednorodzinnym
Stodoły: Nocny pożar w domu jednorodzinnym
27-03-2015 To dramat starszego człowieka. Dziś nocą w Rybniku Stodołach spalił się jego dom. Straty oszacowano wstępnie na około 150 tys. zł.
16-latek pod kołami samochodu
27-03-2015 Policjanci ustalają dokładne okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło wczoraj w Wodzisławiu. Ucierpiał w nim 16-letni rydułtowianin, który był na przejściu dla pieszych.
Desperat na dachu wieżowca
27-03-2015 Policjanci uratowali 36-latka. Mężczyzna stał na dachu 10 – piętrowego bloku w Jastrzębiu Zdroju i groził, że zrobi sobie krzywdę.
› zobacz więcej...

Wyślij ZakładkiFacebook GaduGadu Twitter Wykop
Tresna
Czy prokuratura powinna zbadać sprawę kampanii prezydenckiej w Rybniku?[ zobacz inne sondy ]
Amber Hostel
Czas generowania strony: 0.06 sek. (c: 47.18, z: 98, m: 0.0134 sek)