Mimo że średnia wieku Orłów była sporo wyższa od ich rybnickich rywali, po raz kolejny zwyciężyli. Zdjęcie: Wacław Troszka
Mimo że średnia wieku Orłów była sporo wyższa od ich rybnickich rywali, po raz kolejny zwyciężyli. Zdjęcie: Wacław Troszka

Przed wejściem do hotelu Olimpia w Rybniku Kamieniu w ubiegły piątek prezydent miasta Adam Fudali dokonał odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej trenerowi Kazimierzowi Górskiemu. Prezydentowi towarzyszył syn trenera wszech czasów Dariusz Górski i reprezentacja Orłów, która wcześniej rozegrała mecz na otwartym właśnie boisku ze sztuczną nawierzchnią.
W latach 70. ośrodek w Kamieniu był najbardziej znanym kompleksem sportowym w Polsce. Nie tylko piłkarze Kazimierza Górskiego przygotowywali się tutaj do występów w najważniejszych imprezach. Przyjeżdżały tu chętnie na obozy przygotowawcze pierwszoligowe kluby piłkarskie, ale i przedstawiciele najwyższego szczebla rozgrywek innych dyscyplin. W latach 90. znajdujące się tu obiekty sportowe, rekreacyjne i hotelowe popadły w ruinę. Obecnie jednak ośrodek wraca powoli do dawnej świetności. Regularnie przygotowuje się w Kamieniu do rozgrywek Odra Wodzisław i inne kluby Orange Ekstraklasy, a jeśli uda się zrealizować wszystkie plany rozbudowy bazy sportowo-hotelowej w Rybniku, być może niebawem będzie tu gościć narodowa reprezentacja. Odsłonięcie tablicy poświęconej Kazimierzowi Górskiemu stało się też okazją do zaprezentowania koncepcji budowy wokół stadionu miejskiego i kąpieliska Ruda, komercyjnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Prezydent Fudali zauważył podczas prezentacji, że w Rybniku póki co udaje się realizować z powodzeniem wszelkie plany rozwoju miasta, więc jest przekonany, że tak będzie i tym razem.
W podobnym tonie wypowiedział się goszczący nierzadko na meczach czwartoligowego Energetyka ROW-u Rybnik Andrzej Szarmach: – W latach 70. przyjeżdżałem do Rybnika nie tylko na zgrupowania kadry. Odwiedzałem tutaj również zaprzyjaźnionych ze mną Waldemara Stępniewskiego i Andrzeja Frydeckiego. Wiem, ile się tutaj w ostatnim czasie zmieniło. Gdyby w takim tempie dokonywały się zmiany w innych miejscach w kraju, Polska już dawno byłaby w Europie.
Swoimi wrażeniami z pobytu na reprezentacyjnych zgrupowaniach, odbywających się kilka razy w roku – nie jak obecnie przez parę dni, ale przez dwa tygodnie – dzielili się również Lesław Ćmikiewicz i Stefan Majewski. W spotkaniu w Olimpii ze względu na rozgrywany następnego dnia mecz eliminacyjny ME z Kazachstanem nie mógł uczestniczyć prezes PZPN Michał Listkiewicz, zastępował go prezes ŚlZPN Rudolf Bugdoł, rybnicki Podokręg reprezentowali prezes Alojzy Musioł i Franciszek Wrana, który poprowadził konferencję w Kamieniu i jako spiker meczu Orłów Górskiego z reprezentacją Rybnika.
Mecz, który odbył się na nowo wybudowanym za ponad 4 mln zł obiekcie, zakończył się zwycięstwem Orłów 4:1 (1:1). Pojedynek seniorów polskiej i rybnickiej piłki poprzedził finał dwudniowego turnieju dziesięciolatków. Wygrała w nim Szkoła Podstawowa nr 15 z Rybnickiej Kuźni, która w finale pokonała w rzutach karnych SP nr 21 z Rybnika Niedobczyc.

Wyniki poszczególnych spotkań turnieju rozgrywanego pod patronatem prezydenta Rybnika i posła Grzegorza Janika: SP 15 – SP 8 4:0, SP 15 – SP 3 3:0, SP 8 – SP 3 1:1, SP 21 – SP 28 9:0, SP 21 – SP 26 10:0, SP 26 – SP 28 4:1. Mecz o 3. miejsce: SP 26 – SP 3 2:2 (karne 3:2 ); finał: SP 15 – SP 21 0:0 (karne 1:0).
SP 15 wystąpiła w składzie: Mateusz Sura, Maciej Sobera, Kamil Bober, Daniel Wiśniewski, Paweł Kustra, Dawid Adamski, Damian Kaczmarz, Mateusz Hołyk, Kamil Sobociński, Adam Michalczyk, Mateusz Przeliorz, Przemysław Jędrzejewski, trener Serafin Janik, opiekunowie drużyny Aleksandra Kwiotek i Hanna Janik.
Reprezentacja Rybnika – Orły Górskiego 1:4 (1:1)
Orły Górskiego Zygmunt Kalinowski, Ryszard Robakiewicz, Jerzy Kraska, Lesław Ćmikiewicz (kapitan), Stefan Majewski, Ryszard Milewski, Mirosław Bulzacki, Kazimierz Kmiecik, Zdzisław Kapka, Marek Kusto, Andrzej Szarmach, Jan Furtok, Jerzy Wijas, Karol Kordysz, Mirosław Okoński, Włodzimierz Ciołek, I trener Jan Domarski, Zygmunt Anczok, kierownik drużyny – Dariusz Górski, lekarz Leszek Rakowiecki.
Reprezentacja Rybnika: Mirosław Karpiuk, Grzegorz Janik (kapitan), Piotr Piekarczyk, Wilhelm Weiner, Jarosław Sikora, Stanisław Jaszczuk, Andrzej Zasada, Tadeusz Cichecki, Bogdan Zając, Janusz Pancer, Andrzej Frydecki, Czesław Wyrobek, Roman Skorupa, Robert Żyradzki, Mirosław Oleś, Rafał Tymusz, Franciszek Krótki, Marek Orzeł, Czesław Holona, Andrzej Wojaczek, Grzegorz Podeszwa, Wojciech Szulc, trener Henryk Frystacki, kierownik drużyny Gabriel Cyrulik.
Sędziowali: Grzegorz Uryszek, Edward Dobrzeniecki, Bogdan Auguścik.

Komentarze

Dodaj komentarz